ROK SZKOLNY 2019/2020
– Sprawozdanie z realizacji działań SPZ 2019/2020
OTWARTE MISTRZOSTWA MIASTA KALISZA NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM
XXVII Rajd „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” za nami!
Zabawa na wesoło w parku Trampolin
ROK SZKOLNY 2018/2019
Jubileusz 50 – lecia – relacja video
IV Turniej piłki ręcznej szkół podstawowych – Szczypiorno 2019
Koncert muzyczny – taneczne rewolucje
„Drzwi otwarte” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2
Mistrzostwa Kalisza w Piłce Ręcznej
XXVI Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego
Świąteczne jasełka i kolędowanie
Uroczysta akademia z okazji 100-lat Niepodległości Polski.
wybory do Rady Samorządu Szkolnego
Festyn Rodzinny „Dzień Pieczonego Ziemniaka”
ROK SZKOLNY 2017/2018
Światowy Dzień Rzucania Palenia
RAPORT PODSUMOWUJĄCY STARANIA SZKOŁY UBIEGAJĄCEJ SIĘ O PRZYJĘCIE DO WS SZPZ 2016
Uczniowie klasy II w br szkolnym biorą udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem” organizowanym przez fundację BOŚ pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP p. Agaty Kornhauser – Dudy.
Do zadań uczniów w edycji jesiennej należało m.in.:
1. Przygotowanie przedstawienia według wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Nasi uczniowie przygotowali inscenizację w formie teatrzyku kukiełkowego i zaprezentowali ją uczniom klasy 1.
2. Kolejne działanie to Prezentacje Owoce-WArzywa-CJE”. Zadanie uczniów polegało na przygotowaniu wierszyka o wybranym owocu lub warzywie, przygotowaniu reklamy w formie plakatu zachęcającego do jedzenia tego owocu lub warzywa oraz przygotowaniu informacji na temat jego wartości odżywczych bądź ciekawostek z nim związanych.
Uczniowie wywiązali się z powierzonych zadań na 6, brawo!
25 września przy II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu odbył się X Bieg Kościuszki.
Biegi odbywały się w różnych kategoriach wiekowych. Na specjalne wyróżnienie zasługuje Natalia Krysiak, która zajęła czołowe miejsce w kategorii 4-6, a jest czwartoklasistką.
Wyjątkowo waleczną postawą wykazał się Jakub Nowacki, który w swojej kat. wiekowej walczył o pozycję do samego końca.
Na drugim stopniu podium – finiszując w wielkim stylu – stanął Wiktor Szarzała.
Brawa dla naszych reprezentantów!
Na zawodach, które odbyły się dnia 21 września br. przy Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu zjawiło się ponad 100 uczniów z różnych szkół.
Rywalizacja była zacięta, jednak wszyscy nasi zawodnicy stanęli na podium przynajmniej raz. Osiągnęliśmy duży sukces.
Brawa dla naszych wszystkich reprezentantów: Natalii Krysiak, Julii Wybornej, Daniela Woźniaka, Natalii Szmyt, Michała Kwiatkowskiego, Igora i Wiktora Szarzałów.
RAPORT Z ROCZNEJ DZIAŁALNOŚCI SZPZ 2015-2016
W dniu 15.06.2016 roku w ramach obchodów Kaliskiego Dnia Sportu Szkolnego na obiektach sportowych Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu odbyła się Złota Liga Lekkoatletyczna Szkół Podstawowych.
8 najlepszych uczniów z każdej konkurencji i kategorii wiekowej, którzy zostali wyłonieni podczas eliminacji w roku szkolnym 2015/2016 walczyło o najwyższe trofea. W złotej 8 z naszej szkoły znalazło się 6 uczniów. Dwójka walczyła dzielnie, jednak w finale zostali pokonani przez rywali: Natalia Szmyt kl. IV i Daniel Woźniak kl.V.
Z medalami na szyi do szkoły powróciła jednak czwórka uczniów z najcenniejszym złotym kruszywem.
Daria Matyjak – 1 miejsce skok w dal i 3 miejsce 60m
Nikola Matuszczak – 1 miejsce 600m
Szymon Wasiak – 1 miejsce p. palantowa
Wiktor Szarzała – 1 miejsce p. palantowa
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Dnia 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbył się festyn pod nazwą „Dzień Sportu, Języków i Zdrowia”, którego celem było propagowanie aktywności ruchowej, ekologii, zdrowego odżywiania i sprawnego posługiwania się językiem obcym.
Każda klasa promowała jedno warzywo lub owoc, z którego przygotowała wymyśloną przez siebie przekąskę oraz hasła reklamowe zachęcające do ich spożycia. Następnie uczniowie uczestniczyli w konkurencjach sportowych, takich jak zbijak, koszykówka i zdrowe wyścigi. W międzyczasie każda klasa wykonała pracę plastyczną nt. „Healthy life style – zdrowy tryb życia”. Dzisiejszy dzień zakończył się rywalizacją w porządkowaniu boiska zgodnie z zasadami recyklingu.
W dniu dzisiejszym 19 maja 2016 roku, w naszej szkole zorganizowaliśmy I TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH – SZCZYPIORNO 2016 pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Sapińskiego.
Celem turnieju było propagowanie zdrowego stylu życia i sportowej rywalizacji oraz popularyzacja gry w piłkę ręczną – szczypiorniaka i miejsca jej powstania Szczypiorna, dawniej podkaliskiej wsi, a obecnie osiedla Szczypiorno.
W turnieju wzięły udział 4 zespoły z kaliskich szkół podstawowych. Chłopcy rozegrali łącznie 6 meczów pod czujnym okiem sędziego Piotra Maciejewskiego z Wielkopolskiego Związku Piłki Ręcznej. Turniej zakończył się następującymi wynikami:
– I miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Kalisza zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu,
– II miejsce i Puchar Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu,
– III miejsce i Puchar Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Kaliszu zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu,
– IV miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Kaliszu.
Podczas turnieju odwiedzili nas goście: w imieniu Prezydenta Miasta Kalisza Pan Edward Prus – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza i przewodniczący Rady Osiedla Szczypiorno, Pan Mariusz Witczak – Naczelnik Wydziału Edukacji, zastępca Komendanta COSSW w Kaliszu ppłk Mirosław Kuświk, ksiądz Jarosław Kołodziejczak z parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Kaliszu – Szczypiornie.
Pani Dyrektor Grażyna Stępniewska podziękowała wszystkim za pomoc w organizacji I Turnieju i wyraziła nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli gościć jeszcze więcej zespołów nie tylko z Kalisza.
Tym razem pogoda nas nie rozpieszczała, ale musieliśmy stanąć na wysokości zadania. Dzisiaj – 16.05.2016 roku odbyła się II rudna Ligi Lekkoatletycznej Szkół Podstawowych. W zawodach, których organizatorem jest Szkolny Związek Sportowy, na terenie SZGH w Kaliszu, 12 reprezentantów naszej szkoły rywalizowało o jak najlepsze lokaty. Uczniowie biegali, skakali i rzucali. Wszyscy pomimo mroźnej jak na maj pogody, zrobili co w ich mocy. Oto rezultaty:
Bieg na 60 metrów:
– Natalia Szmyt kl. IV II msc
– Daria Matyjak kl. V I msc
– Szymon Wasiak kl. VI 3 msc
– Daniel Woźniak kl. V 1 msc
Bieg na 600 metrów:
– Nikola Matuszczak kl. VI I msc
Skok w dal:
– Natalia Szmyt kl. IV 3 msc
– Julia Wyborna kl. IV 2 msc
– Daria Matyjka kl. V 1 msc
– Nikola Matuszczak kl. VI 3msc
– Jagoda Stępniewska kl.V 1 msc
– Szymon Wasiak kl. VI 1 msc
– Daniel Woźniak kl. V 1 msc
– Adam Kowalski kl. IV 3 msc
Rzut piłeczką palantową:
– Nikola Matuszczak kl. VI 2 msc
– Wiktor Szarzała kl.V 1 msc
– Szymon Wasiak kl.V 1 msc
Za tydzień ostatnia runda zmagań naszych lekkoatletów, podczas której będziemy walczyć o ostateczną kwalifikację na Złotą Ligę.
W dniu dzisiejszym 9 maja 2016r w naszej szkole nastąpiło oficjalne rozpoczęcie sezonu rowerowego 2016.
Pani Dyrektor Grażyna Stępniewska zachęciła wszystkich do aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez wycieczki rowerowe oraz przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych oraz drodze rowerowej w okolicy naszej szkoły. Od dzisiaj prowadzony będzie również ranking najaktywniejszych uczestników rowerowych zmagań.
Co należy jeść? Po co zdrowo jeść? Czy każdy tłuszcz jest taki zły? Na te i inne pytania mogli uzyskać odpowiedź uczniowie naszej szkoły.
Dzisiaj odwiedziła nas Pani Agnieszka Sobczak- dietetyk, zajmująca się poradnictwem żywieniowym i dietetycznym. W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie klas III-VI zrozumieli znaczenie prawidłowego doboru produktów żywieniowych dla ich zdrowia oraz przyszłego życia. Poznali również dobre bakterie, które żyją w naszym organizmie oraz dowiedzieli się jak o nie dbać. Teraz już na pewno będzie nam przyświecać hasło: Zdrowe dzieci nie
jedzą śmieci 🙂
W związku z realizacją programu w przedszkolu pt: „Czyste powietrze wokół nas” oraz w szkole „Nie pal przy mnie proszę” 28 kwietnia przedszkolaki z grupy starszej oraz uczniowie z klasy I wybrały się wraz z paniami do środowiska lokalnego na akcję przeciw paleniu papierosów.
Ze znaczkami skreślonego papierosa poszły do pobliskiego sklepu, poprzez swoją postawę wyraziły sprzeciw paleniu, uświadamiając innych na temat jego szkodliwości. Osoby, które nie palą dostały od dzieci wesołe buźki jako odznakę a osoby palące buźki smutne. Wcześniej dzieci na zajęciach wykonywały plakaty o szkodliwości palenia a rodzice otrzymali na ten temat ulotki.
23 kwietnia 2016 roku grupa 11 uczniów wraz z p. Moniką Niewiadomską udała się na Rajd Ogrodników, zorganizowany przy okazji odbywających się targów rolno – ogrodniczych i działkowych w Opatówku. Trasa długa – okazała się być bardzo przyjemna. Przy muzyce, którą zapewnili nam chłopcy z klasy VI przeszliśmy do Galerii Amber, skąd autobusem udaliśmy się do Opatówka.
Na miejscu zwiedziliśmy Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, a następnie udaliśmy się na Metę Rajdu gdzie czekały na nas przeróżne konkurencje. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące Muzeum, ułożyć kompozycję z kwiatów oraz wykazać się sprawnością ruchową. Nasze zaangażowanie zostało nagrodzone, gdyż na finale organizator wręczył nam Puchar za zajęcie 2 miejsca. Zadowoleni i uśmiechnięci znaleźliśmy chwilę na zwiedzenie targów.
W piątek 22 kwietnia 2016 roku odbyły się Mistrzostwa Kalisza w Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowała Nikola Matuszczak – uczennica klasy VI. Nikola we wspaniałym stylu pokonała wszystkie rywalki i zajęła I miejsce!
Zwycięstwo zagwarantowało jej awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Żerkowie. Trzymamy kciuki 🙂
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VI uczestniczyli w ciekawych zajęciach. Podczas lekcji Wychowania Fizycznego, która odbyła się Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, uczniowie pod kierunkiem Instruktora mieli okazję zapoznać się z podstawą samoobrony. W specjalnych strojach – ochraniaczach, Instruktor przeprowadził ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz krótkie sparingi. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni.
W ramach Promocji Zdrowia w naszej szkole, wraz z uczniami postanowiliśmy wykorzystać miejsce widoczne i często przez wszystkich uczęszczane.
Na specjalnie przygotowanych planszach umieściliśmy hasła, o których każdy uczeń powinien codziennie pamiętać. W ten sposób powstały schody promujące
zdrowe nawyki . Mamy nadzieję, że teraz nikt nie zapomni jak należy postępować 🙂
07 kwietnia 2016 roku odbył się V finał akcji Żonkilowych Pól Nadziei. Na teren COSSW w Kaliszu przybyli zaproszeni goście, pracownicy, uczniowie ZS Ekonomicznych w Kaliszu, uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki, a także wszystkie osoby którym nie jest obojętny los chorych i cierpiących, przebywających w hospicjach.
Wolontariusze i słuchacze COSSW przygotowali wiele atrakcji dla dzieci m.in.: prezentację tresury psa służbowego, pokazy samoobrony i technik interwencji, udzielanie pierwszej pomocy oraz zabawy integracyjne. Wszystkie dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami. Finał odbył się w dniu „Światowego Dnia Zdrowia”, którego tematem wiodącym była choroba XXI wieku – CUKRZYCA. Na terenie ośrodka wystartował „ Bieg Nadziei” na dystansie 10 km, w którym naszą szkołę reprezentowała – Nikola Matuszczak, pokonując dystans 5 km. Uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą wzięli udział w wykładzie na temat cukrzycy. Uroczystość uświetniły występy przedszkolaków, uczniów klasy II – wystąpił Jeremiasz Przybył i Lena Rucińska. Na zakończenie wystąpił duet muzyczny Joanna Rektor – Śpiew i Mieszko Marszałek – Gitara.
W przeddzień ” Światowego Dnia Zdrowia” w naszej szkole odbyła się prezentacja na temat cukrzycy. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z działaniem glukometru oraz dowiedzieli się jakie są najczęstsze przyczyny zachorowań i jak im zapobiec. Na zakończenie każdy otrzymał niebieski pierścień- symbol cukrzycy.
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Wybieram wodę”, który jest wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa
Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii. Uczniowie wraz z nauczycielami przez trzy dni realizowali tematy dotyczące potrzeby oszczędzania wody oraz wpływu na nasz organizm. Dzieci wykonywały eksperymenty, sprawdzały zasolenie, obliczały dzienne zapotrzebowanie oraz dowiedziały się jak dużo wody jest w ich organizmie. 22 marca, w dniu Światowego Dnia Wody uczniowie wraz z wychowawcami wykonali plakat nt „ Woda Cenniejsza niż Złoto”, a chętni uczniowie klas IV-VI ułożyli wierszyki związane z wodą. Dzień później odbyło się podsumowanie całego projektu. Szkolny koordynator ds. Promocji Zdrowia przypomniał wszystkim wartość wody dla organizmu, a następnie odbyło się wspólne picie wody.
Uczniowie klasy pierwszej w trakcie zajęć nie tylko czytają, piszą i liczą. Zdobywają również wiedzę o tym, jak dbać prawidłowo o rośliny. Mają świadomość, jakie warunki muszą być spełnione, aby rośliny pięknie wyrosły: woda, światło oraz odpowiednia gleba. Dzieci przekonały się o tym zakładając w domu hodowlę rzeżuchy. Pierwszaki doskonale poradziły sobie z zadaniem, co widać na załączonych zdjęciach. Co więcej, wyhodowana rzeżucha może być ozdobą na wielkanocnym stole … Zdrowych Świąt!
17.03.2016r wzięliśmy udział w X Turnieju Gier i Zabaw, którego organizatorem był Zespół Szkół nr 7 w Kaliszu. Dziesięcioosobowa reprezentacja naszej szkoły rywalizowała z 9 szkołami z Kalisza.
W konkurencjach zawodnicy musieli wykazać się sprawnością ruchową, skocznością, szybkością oraz siłą w przeciąganiu liny. Zawody przebiegały w wesołej atmosferze rywalizacji, a ich głównym celem była promocja ruchu. Nasza szkoła zakończyła rywalizację na 6 miejscu, a w nagrodę uczestnicy
otrzymali mleczny poczęstunek ufundowany przez OSM Kalisz.
W dniu 14 marca od samego rana naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Krakowa. W wesoły i żartobliwy sposób zaprezentowali uczniom i przedszkolakom sztukę pt „Maniery biedronki Lucynki”.
Lucynka była bardzo niegrzeczną biedronką, która okłamywała, krzyczała, rzucała zabawkami, nie mówiła „dzień dobry”, „przepraszam” i „proszę”, nie wiedziała, do czego służą łyżka, widelec i łyżeczka. Ale od czego ma się przyjaciół? To oni – skrzat Mądralek i truteń Olek pomogli biedronce zmienić swoje zachowanie. A co poradzili Lucynce?
„Kto jest grzeczny, sympatyczny i miły, tego zawsze dzieci i panie będą w szkole i przedszkolu lubiły”.
W słoneczny, sobotni poranek 27 lutego 2016 roku, 330 uczestników z 17 drużyn: szkół z Kalisza i powiatu kaliskiego i ostrowskiego, Klubu Turystyki Kolarskiej „Cyklista” oraz Rodzinnych Ogródków Działkowych wyruszyło na trasę XXIII Rajdu „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”. Celem rajdu było nie tylko uczczenie 97 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i pamięci poległych Powstańców Wielkopolskich, ale również przybliżenie uczestnikom miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, budzenie polskiej świadomości narodowej oraz popularyzacja walorów krajoznawczych Kalisza i osiedla Szczypiorno. Rajd odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, a organizatorami rajdu byli:
Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego w Kaliszu
Koło Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego w Kaliszu
Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu im. Legionów Józefa Piłsudskiego
Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu
Polskie Towarzystwo Historyczne – oddział w Kaliszu
Stowarzyszenie „Szczypiorniak”
Uczestnicy Rajdu pokonali wybraną kilkukilometrową trasę, aby móc zameldować się na mecie mieszczącej się w naszej szkole. Zanim jednak dotarli do celu musieli wykonać różne przygotowane dla nich zadania: upamiętnić pamięć powstańców, odnajdując tablicę Powstania Wielkopolskiego i zapalić przy niej znicz, zwiedzić Muzeum Historii Szczypiorna oraz wziąć udział w konkurencjach sportowych (na terenie COSSW): w rzucie granatem, w strzelaniu z broni sportowej oraz w udzielaniu pierwszej pomocy. Te ostatnie konkurencje przyniosły uczestnikom wiele niesamowitych wrażeń.
W przededniu rajdu, w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, odbył się konkurs historyczny nt. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w dwóch kategoriach, dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Na mecie rajdu uczestnicy mogli rozgrzać się pyszną grochówką, obejrzeć film Krzysztofa Magowskiego pt.: „Zapomniane Powstanie” oraz zapoznać się z wystawą historyczną nt. udziału Kalisza i Szczypiorna w Powstaniu Wielkopolskim.
Na zakończenie rajdu pani dyrektor Grażyna Stępniewska oraz zaproszeni goście wręczyli uczestnikom puchary, dyplomy oraz nagrody.
Poniżej przedstawiamy wyniki w poszczególnych konkurencjach rajdowych oraz w klasyfikacji generalnej:
Konkurs na projekt znaczka na rajd następny:
Aleksandra Werbińska II LO w Kaliszu
Najlepsza drużyna w konkurencjach sprawnościowych:
Gimnazjum nr 10 w Kaliszu
Konkurs historyczny – szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne:
I msc: Małgorzata Czarnecka Gimnazjum nr 10 w Kaliszu
II msc: Kinga Jędrzejak II LO w Kaliszu
III msc: Alicja Zulińska Gimnazjum w Russowie
Jakub Adamiak– Gimnazjum nr 10 w Kaliszu
Konkurs historyczny – szkoły podstawowe:
I msc: Mikołaj Ruciński SP 21 w Kaliszu
II msc: Oliwia Ciszewska SP nr 8 w Kaliszu
III msc: Hanna Warszewska SP w Opatówku
Daria Biegańska SP nr 9 w Kaliszu
Miejsca w klasyfikacji generalnej:
I msc i puchar Prezydenta Miasta Kalisza: Gimnazjum nr 10 w Kaliszu
II msc i puchar Komendanta COSSW w Kaliszu: Gimnazjum w Russowie
III msc i puchar Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego: Gimnazjum Edukator w Kaliszu
IV msc i puchar Prezesa PTH oddział w Kaliszu: SP nr 21 w Kaliszu przy ZSP nr 2
V msc i puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 21 im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Kaliszu: SP w Russowie
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!
Zapraszamy za rok na kolejną edycję rajdu.
Ponadto chcemy podziękować naszym sponsorom:
– Pan Piotr Łyszczak – Właściciel Zakładu Rzeźniczo – Wędliniarskiego
– Społem – Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Kaliszu
– Pani Wioletta Kaźmierczak – Kierownik Zakładu Piekarsko – Ciastkarskiego PSS Społem w Kaliszu
– Państwo Marzena i Krzysztof Różalscy – Właściciele gospodarstwa rolno – ogrodniczego
– Państwo Małgorzata i Roman Różalscy – Właściciele gospodarstwa rolno – ogrodniczego
W dniu 18.02.2016r w ramach promowania aktywności ruchowej udaliśmy się na lodowisko. Grupa uczniów wraz z nauczycielem wf szlifowała swoje
umiejętności jazdy na łyżwach, a co niektórzy stawiali swoje pierwsze ” ślizgi „. Bo ruch to zdrowie 🙂
Dnia 16.02.2016 r. na hali OSRiR w Kaliszu odbyło się podsumowanie działań prowadzonych w ramach 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na ręce pani Moniki Niewiadomskiej, szef kaliskiego sztabu – Dyrektor OSRiR pan Mirosław Przybyła złożył podziękowania za włączenie się naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w zbiórkę pieniędzy, na rzecz chorych dzieci i ludzi w podeszłym wieku.
Po zakończonych feriach zimowych, dzieci z naszej szkoły spotkały się na zabawie walentynkowej. Uczniowie bardzo pięknie ubrani, wśród serduszek i przy skocznej muzyce świętowali Dzień Zakochanych. Nie zabrakło także zabaw: najpierw przeciąganie liny, bajkowy quiz, a potem kręcenie hula hop i taniec na gazecie oraz tradycyjny „pociąg”. Dzieci po walentynkowym szaleństwie z uśmiechem wracały do domów.
W ostatni piątek, tuż przed feriami w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Uczniowie klas młodszych bawili się od godz 15.00 – 17.15, natomiast uczniowie klas starszych od godz 17.30 – 19.30.
Zabawę karnawałową uświetniła muzyka dyskotekowa. Zabawa przebiegała wspaniale, jej efekty świetlne oraz prowadzenie przez D’J Rafała Jamrozika zapewniły doskonałe humory i radość uczniom. Dziewczęta z Samorządu przygotowały dla młodszych koleżanek i kolegów szereg konkursów z nagrodami. Kulminacyjnym punktem okazał się konkurs na najciekawsze przebranie karnawałowe. W kategorii klas I-III : I miejsce zajęła Laura Walczak przebrana za księżniczkę, II miejsce Lena Chlebowska, a III Oliwier Żeśko, natomiast w kat. IV-VI zwyciężyła Malwina Sipka, drugie miejsce zajęła Sara Żeśko, trzecie Martyna Banach, a wyróżnienie otrzymała Oliwa Matuszak. W tanecznych rytmach, z wielkim uśmiechem na buzi uczniowie rozpoczęli zasłużone ferie!
Jak co roku, nasz Zespół Szkolno – Przedszkolny włączył się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W tym roku nasi wolontariusze z klasy szóstej zbierali pieniążki na Pediatrię i godną opiekę osób starszych. Każdy pracownik, uczeń i przedszkolak chciał wrzucić do puszki coś od siebie. Tym sposobem udało się zebrać 331,07 zł.
Dziękujemy!!!
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjno – charytatywnej na rzecz hospicjów. Celem jest uwrażliwienie na sytuację i potrzeby osób chorych, cierpiących. Dlatego uczniowie przekazali do hospicjum …. własnoręcznie upieczone i spakowane pierniczki. Najbardziej zaangażowała się klasa VI. Dzięki takim akcjom uwrażliwia się dzieci na sprawy związane z wolontariatem.
Jak co roku nasza szkoła włączyła się w akcję „Góra Grosza”. Na przełomie listopada i grudnia uczniowie przynosili monety groszowe, które wrzucali do specjalnie przygotowanych puszek.
Celem na który zbierane były te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka, czy rodzinach zastępczych. Najważniejsze jest jednak pokazanie jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Grosz do grosza a zebrało się 53zł 🙂
Jak co poniedziałek w naszej szkole odbyła się aktywna przerwa. Tym razem, uczniowie w rytmie muzyki spędzali czas w miłej atmosferze, a przede wszystkim w ruchu 🙂
Dnia 17 grudnia br uczniowie oraz przedszkolaki gościły w naszej szkole artystów. Tym razem z Panem Andrzejem odwiedził nasze mury instruktor Taiji Zbigniew Pupar. W dawnych czasach Taiji używano do walki i uważano je za jeden z najskuteczniejszych systemów bojowych. Dzisiaj na pierwszy plan wysuwa się zdrowotno-relaksacyjny aspekt tej sztuki. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z tym unikalnym systemem ćwiczeń. Zarówno dzieci jak i opiekunowie podczas tego spotkania bawili się świetnie.
Dnia 14 grudnia 2015 r uczniowie z klas IV- VI wyruszyli na spotkanie z prawdziwym świętym Mikołajem, który przyleciał prosto z dalekiej i mroźnej Laponii w Finlandii. Przebrani w czerwone czapki i stroje jego wiernych pomocników przeszliśmy w barwnym orszaku Mikołaja od kortów CKIS w Kaliszu do Galerii Amber.
Uczniowie mieli okazję na wspaniałą zabawę, poznanie tajemnic prezentów pod choinką oraz uzyskania odpowiedzi ile lat ma nasz święty. Uśmiechnięci, z upominkami i utwierdzeni w przekonaniu, że Mikołaj istnieje wróciliśmy do szkoły.
W piątek 20.11.2015 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Kalisza na Ergometrze Wioślarskim, organizowanych przez Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie. Na hali OSRiR w Kaliszu spotkały się reprezentacje z kaliskich szkół oraz okolic.
Podczas rywalizacji na dystansie 500m uczniowie musieli wykazać się zarówno siłą, wytrzymałością psychiczną i fizyczną oraz odpowiednią techniką. W zaciętej rywalizacji niestety żadnemu z naszych uczniów nie udało się stanąć na podium, od którego dzieliło ich zaledwie kilka sekund.
Ostatecznie zawody zakończyły się rezultatami:
Dominik Wasiak – 6 msc kat. 2004
Wiktor Szarzała – 8 msc kat. 2004
Szymon Wasiak – 8 msc kat. 2004
Dnia 18 listopada 2015r w ramach działań związanych z promocją zdrowia i bezpieczeństwa, odbyło się spotkanie ze Strażą Miejską.
Uczniowie klas I-III rozmawiali z przedstawicielem Straży na temat bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu oraz w kontaktach ze zwierzętami. Uczniowie klas starszych obejrzeli film dotyczący agresji. Całą prelekcję zakończyła pogadanka z uczniami na tematy dotyczące spotkania.
W sobotnie popołudnie, uczniowie z klasy 4 wraz z wychowawcą wybrali się do centrum rozrywki „Amnezja”. Tam zapoznali się i spróbowali swoich sił w nowej dyscyplinie sportowej – kręgle klasyczne.
Pierwsze kroki okazały się nie być wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Z czasem jednak okazało się, że wśród naszych uczniów jest kilkoro wybitnych graczy. Jednak nie o wynik tu chodziło, choć walka była zacięta. Dobra zabawa + aktywność ruchowa = zdrowe ciało i zdrowych duch.
Dzięki wyjściu na kręgle uczniowie poznali alternatywę spędzania wolnego czasu i pomysł na aktywność ruchową. Bo najważniejsze, to zdrowo spędzać czas.
Uczniowie klasy pierwszej wiedzą, że spożywanie warzyw i owoców jest bardzo zdrowe. Dlatego na uczniowskich stołach zagościły tym razem same owoce: jabłka, gruszki, banany, winogrona, mandarynki, brzoskwinie, pomarańcze, śliwki, cytryny, kiwi.
Uczniowie „wyczarowali” różnorodne sałatki, a potem przystąpili do ich degustacji. Było pysznie i zdrowo, wesoło i kolorowo … co widać na zdjęciach. Na zdrowie!
Dnia 15 października br. już po raz piąty odbyła się akcja “Żonkilowe Pola Nadziei”. Przed kaliskim ratuszem zostały posadzone kolejne rabaty żonkili – to symboliczny akt solidaryzowania się z umierającymi na raka. Celem akcji jest uwrażliwienie na sytuację i potrzeby osób chorych oraz cierpiących, a także przybliżanie idei hospicjum i wolontariatu. W tym miejscu należy przypomnieć, że pierwsza edycja tej akcji odbyła się w październiku 2013 roku na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Kaliszu, kiedy to nasi uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele oraz zaproszeni goście wspólnie założyli „pole nadziei”. W piątej edycji, 300 cebulek żonkili posadzili m.in.: prezydent – Grzegorz Sapiński, wiceprezydenci – Karolina Pawliczak i Piotr Kościelny, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza – Edward Prus, bp Edward Janiak, komendant i pracownicy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Symboliczną cebulkę posadziła również Pani Dyrektor Grażyna Stępniewska oraz uczniowie naszej Szkoły.
Mimo deszczowej pogody nie zabrakło uśmiechów i optymizmu.
04.10.2015 r. pogoda spisała się na medal, tak jak Nikola Matuszczak z klasy VI, która rywalizowała na trasie Biegu Ptolemeusza w kategorii klas IV – VI na dystansie 1000m.
Na starcie pojawiły się zawodniczki z Kalisza oraz pobliskich okolic. Nikola zameldowała się na mecie jako pierwsza kaliszanka, przegrywając jedynie z zawodniczką z Koła!
Wśród uczniów klas I – III naszą szkołę reprezentowała również Wiktoria Sobczak z kl. I.
Serdecznie Gratulujemy!
Dnia 2 października 2015r grupa 19 uczniów pod opieka pań: Moniki Niewiadomskiej i Katarzyny Lewandowskiej udała się na XVI Rajd „ Barwy Jesieni”, którego meta zlokalizowana była przy leśniczówce w Rożdżałach.
W piątkowy, chłodny poranek wyruszyliśmy ze szkoły autobusem do Opatówka, skąd kontynuowaliśmy trasę pieszo. Po drodze podziwialiśmy piękno krajobrazu, opowiadaliśmy nasze przygody z podróży. Po długiej wędrówce dotarliśmy na metę, gdzie komisja oceniła nasze przygotowanie do rajdu: strój turystyczny, proporzec, apteczkę oraz wiersz o jesieni ułożony przez Jagodę Stępniewską i Karolinę Wosiak z klasy VI. Następnie zostaliśmy zaproszeni na gorący żurek. Ok godz. 11.00 nasze reprezentantki: Karolina Wosiak i Nikola Matuszczak wzięły udział w konkursie wiedzy o Kaliszu i okolicach, a Jagoda Stępniewska i Nikola Piekarska w konkursie dendrologicznym. Dla opiekunów zorganizowano konkurs rzutów dyskiem „ Masz babo placek”. W nagrodę za uczestnictwo otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom i piłki. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.
W dniu 30.09.2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszych po wakacjach międzyszkolnych zawodach lekkoatletycznych szkół podstawowych. Zawody rozegrano na obiekcie sportowym ZSGH w Kaliszu. Dwunastoosobowa reprezentacja SP 21 rywalizowała w takich konkurencjach jak :
Biegi na 60m, 600m, 1000m
Skok w dal
Rzuty piłeczką palantową
Uczniowie naszej szkoły po zaciętej rywalizacji stawali na podium aż 15 razy!
Serdecznie gratulujemy!
Reprezentacja SP 21:
Malwina Sipka kl. IV: 3 miejsce skok w dal
Julia Wyborna kl. IV: 2 miejsce skok w dal
Natalia Szmyt kl. IV : 1 miejsce skok w dal
Gabriel Piekarski kl. IV: 1 miejsce skok w dal
1 miejsce 300m
Daria Matyjak kl. V: 1 miejsce skok w dal
2 miejsce 60m
Wiktor Szarzała kl. V: 1 miejsce p. palantowa
Jagoda Stępniewska kl. VI : 2 miejsce skok w dal
Szymon Wasiak kl. VI: 2 miejsce skok w dal
1 miejsce p. palantowa
3 miejsce 60m
Nikola Matuszczak kl. VI – 1 miejsce 600m
2 miejsce p. palantowa
Jagoda Stępniewska, Daria Matyjak, Natalia Szmyt, Julia Wyborna: 3 miejsce sztafeta klasy VI
Mikołaj Ruciński: 1000m i skok w dal
Mariusz Wąsik: 60m i skok w dal
W minioną niedzielę 27.09.2015 roku odbył się IX Bieg Kościuszki.
Impreza zorganizowana przez II LO w Kaliszu oraz Kaliski Szkolny Związek Sportowy zgromadziła na starcie sympatyków biegów, uczniów kaliskich szkół. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Wiktoria Sobczak kl. I i Lena Rucińska kl. II, które rywalizowały w kategorii klas I-III na dystansie 350m zajmując odpowiednio 11 i 13 miejsce. W kategorii klas IV-VI na dystansie 1000m po zwycięstwo pobiegła Nikola Matuszczak z klasy VI, która dotarła na metę jako pierwsza. Nikola została zaproszona do wstąpienia do klubu UKS 12 Kalisz, aby dalej rozwijać swój talent.
Dziękujemy dziewczynom za godne reprezentowanie szkoły i życzymy sukcesów w zbliżającym się Biegu Ptolemeusza.
W Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 w Kaliszu, 25 września, jak co roku, odbył się integracyjny Festyn Rodzinny „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Rodzice, dzieci oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21 i z Publicznego Przedszkola nr 22 ochoczo przystąpili, w piątkowe popołudnie, do zabawy.
Festyn rozpoczął się od prezentacji związanej z historią, uprawą i zaletami kulinarnymi ziemniaka. Dzieci i uczniowie poznali walory odżywcze i zdrowotne tego popularnego warzywa. Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców, nauczycieli i personelu, każdy uczestnik festynu mógł delektować się potrawami z ziemniaków oraz kiełbasą pieczoną w ognisku. Największą popularnością cieszyły się jednak ziemniaki pieczone z ogniska. Na nowym boisku rozegrano wiele konkurencji sportowych z udziałem dzieci i rodziców. Dużą popularnością cieszył się konkurs rysunkowy, zorganizowany przez kaliską Straż Miejską. Ponadto strażnicy znakowali rowery oraz prowadzili działania profilaktyczne z użyciem Alko i Narko gogli, a także czuwali nad bezpieczeństwem uczestników festynu.
Uczestnicy festynu mogli podziwiać również sprzęt gaśniczy strażaków z OSP Sulisławice, którzy przybyli na festyn na zaproszenie Pani Dyrektor Grażyny Stępniewskiej. Największym sukcesem festynu było zintegrowanie środowiska lokalnego, szkolnego oraz przedszkolnego.
W tym miejscu należy jeszcze raz podziękować i wspomnieć o naszych sponsorach:
„YASUMI” Instytut Zdrowia i Urody
Zakład Rzeźniczo – Wędliniarski P. Łyszczak
Piekarnia Toska z Nowych Skalmierzyc
Rada Rodziców w szkole
Rada Rodziców w przedszkolu
Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu
Hurtownia MARKER – Artykuły Papiernicze
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kaliszu
Damian Przybył – Firma Angelo
Państwo Sołtysiak z Kokanina
Pani Sylwia Stasiak
Pani Małgorzata Kobyłka
Państwo Renata i Mariusz Woźniak
oraz
Rodzice Dzieci i Uczniów ZSP nr 2 w Kaliszu
Wszystkim serdecznie dziękujemy
Gratulujemy udanej zabawy
W dniu 18.09.2015r. Przedszkolaki wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 21 wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie oraz dzieci z Przedszkola wraz z nauczycielami zbierali śmieci w okolicy szkoły i ulicy Wrocławskiej. Do odpowiednich worków, przeznaczonych na plastik, papier i metal wrzucali zebrane odpady.
Jak co roku w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone one były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje propozycje działań na rok szkolny 2015/2016.
W głosowaniu wzięło udział 58 uczniów, którzy wybierali swoich faworytów spośród pięciu kandydatów. Komisja wyborcza w składzie: p. Karolina Sztejkowska i p. Edyta Ignasiak przeliczyła wszystkie głosy. Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego w skład Rady weszły trzy osoby o największej ilości głosów. Oficjalne wyniki wyborów zostaną ogłoszone w najbliższy poniedziałek tj. 14 września 2015r.
RAPORT Z ROCZNEJ DZIAŁALNOŚCI SZPZ 2014-2015
Finał Ligii Lekkoatletycznej miasta Kalisza – Złoty Mityng.
Po całorocznych zmaganiach młodych sportowców piątka naszych uczniów dostała się do ścisłego finału w lekkiej atletyce. Mogliśmy trzymać za nich kciuki podczas Kaliskiego Dnia Sportu Szkolnego w dniu 17.06.2015 r.
Jako pierwszy swój finał rozegrał Wiktor Szarzała z klasy IV, dla którego te zawody okazały się bezkonkurencyjne. Wspaniałym wynikiem 49 m w rzucie piłeczką palantową zdobył złoty medal i ustanowił najwartościowszy wynik w klasach IV podczas „Złotego Mityngu”. Wiktor dodatkowo otrzyma nagrodę za uzyskany rezultat w poniedziałek 22 czerwca w kaliskim Ratuszu.
W tej dyscyplinie nie rozczarował również Szymon Wasiak z klasy V, który wspaniałym rzutem wywalczył srebro. Kolejnym sukcesem okazał się skok w dal Darii Matyjak. Dziewczęta klasy IV toczyły fascynujący bój o pierwsze miejsce, ustanawiając rekord skoczni w klasach czwartych. Największym odkryciem tegorocznych zawodów okazała się uczennica klasy V – Jagoda Stępniewska, która po ciężkiej walce z rywalkami zdobyła mistrzostwo w skoku w dal. Na sam koniec zawodów Nikola Matuszczak z klasy V zdobyła 4 miejsce w biegu na 600 metrów, przegrywając z rywalką brązowy medal tylko dwoma sekundami.
Serdecznie gratulujemy Finalistom Ligii Lekkoatletycznej !!! Jesteśmy z Was dumni.
Dnia 27 maja dzieci z grupy starszej z naszego przedszkola oraz uczniowie z klasy I Szkoły Podstawowej nr 21 w Kaliszu byli na wycieczce we wrocławskim oceanarium oraz zoo. Dzieci wraz z paniami zwiedzały zoo, oglądały zwierzęta tam żyjące, zapoznały się z warunkami ich życia. Ciekawym miejscem do zwiedzania było oceanarium , w którym dzieci mogły obserwować świat pod wodą i zwierzęta w nim żyjące. Oceanarium wywarło na wszystkich super wrażenia, wycieczka pozostanie na długo w naszej pamięci.
21 maja w naszej szkole odbył się kolejny występ muzyczno-taneczny pt. „Czy to jeszcze taniec?”.
Zobaczyliśmy tym razem show przedstawione przez profesjonalnego tancerza – pana Jakuba, który zaprezentował nam tańce nowoczesne, które swój początek miały w latach 70 i 80 XX wieku. Dowiedzieliśmy się, że podstawą tych tańców jest ruch rękami i górną częścią tułowia. Także uczniowie mięli okazję nauczyć się paru kroków w tańcu nowoczesnym. Po krótkiej rozgrzewce, powtarzali nauczone przez pana Jakuba ruchy i wielu uczniów wykazało się sporym talentem. Po krótkim zapoznaniu się z krokami wspólnie zatańczyli specjalny układ. Przy energicznej muzyce, która poruszała nie tylko tancerzy, ale również całą publiczność, rozegrano „bitwę taneczną” pomiędzy dziewczynkami a chłopcami. Publiczność oklaskami nagrodziła obie grupy. Roztańczone dzieci jeszcze długo podrygiwały w rytm muzyki po zakończonym spotkaniu.
9 maja 2015 r. o godzinie 10.00 z terenu Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu wyruszył Rowerowy Rajd Nadziei.
Grupa śmiałków z naszej szkoły pod opieką pani Marty Szczepaniak przyłączyła się do pasjonatów jazdy na rowerze i rolkach. Całą trasę od COSSW do centrum miasta zabezpieczała kaliska Policja i Straż Miejska. Dzięki temu ok 150 uczestników rajdu mogła śmiało dojechać ul. Wrocławską i Górnośląską do Ratusza, gdzie wszyscy włączyli się w rozdawanie symbolicznych żonkili oraz ulotek o tematyce akcji. Po krótkiej przerwie Trasą Bursztynową dotarliśmy do siedziby Fundacji „Z Godnością”. Czekał nas tam słodki poczęstunek. Ostatnim etapem rajdu był powrót ulicą Wrocławską do Szczypiorna. Na boisku osiedlowym mogliśmy posilić się grochówka z wojskowego kotła. Młodsi uczestnicy zostali obdarowani maskotkami i różnymi słodkościami. Na podsumowaniu Rajdu jako finału akcji Żonkilowe Pola Nadziei nie zabrakło przedstawicieli władz miasta Kalisza.
Uczniowie bardzo zadowolenie wrócili do domów.
30 kwietnia 2015 roku odbył się w naszej szkole happening patriotyczny „Majówka z Polską” z okazji świąt majowych.
W ramach imprezy, uczniowie pod opieką swoich wychowawców, wykonali biało – czerwone wstążki, którymi udekorowali wybrane miejsca w szkole oraz biało – czerwone chorągiewki. Tego dnia wszyscy radośni, z dumą nosili biało – czerwone kokardy na piersiach i nucili piosenki o Polsce. Szczególnie zapadła w pamięć uczniom pieśń „Witaj Maj, Trzeci Maj”.
Z tej okazji uczniowie wykonywali również plakaty patriotyczne. Klasy I – III związane z symbolami narodowymi i Polską naszą ojczyzną, a klasy IV – VI gazetę z czasów oświecenia o najważniejszych wydarzeniach z tamtych czasów, w tym o Konstytucji 3 Maja i jej twórcach.
Następnie uczniowie przebrani w białe i czerwone ubrania utworzyli przed szkołą kontury naszego państwa, wykorzystując zrobione wcześniej chorągiewki, tabliczki z wymyślonymi przez uczniów hasłami patriotycznymi oraz balony w kolorach białym i czerwonym, a w tych działaniach wspierały ich dzielnie nasze przedszkolaki 🙂
W ramach akcji, dla upamiętnienia Święta Flagi, odbył się także konkurs plastyczny. Uczniowie klas I – III mogli wybrać jeden z tematów: „Jestem z Polski”, „Polska – symbole narodowe”, a uczniowie z klas IV-VI zmierzyli się z tematami: „Jestem Polakiem – symbole narodowe w moim życiu”, „Polskie symbole – moje dziedzictwo”.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
Uroczyste otwarcie sezonu rowerowego nastąpiło w dniu 27 kwietnia 2015.
Pani Dyrektor pokrótce przypomniała o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze. Omówiła sposoby poruszania się po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych. Zwróciła uwagę na zasady poruszania się po zmroku i prawidłowe oświetlenie roweru.
Promując zdrowy styl życia oraz dbałość o nasze środowisko należy wybierać właśnie taki sposób przemieszczania się.
Zachęcamy uczniów do przyjeżdżania na rowerze do szkoły oraz organizowania czasu wolnego w sposób aktywny, np. wycieczki rowerowe po okolice.
W 2015 roku tematem przewodnim ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia jest „Bezpieczeństwo żywności”, a hasłem tegorocznych obchodów „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”.
Nasza szkoła zgodnie z ideą WHO propaguje zdrowy styl życia, aktywnie włącza się we wszystkie akcje, mające na celu promowanie zdrowej żywności. Dlatego nawiązując do Światowego Dnia Zdrowia w piątek 10 kwietnia 2015 roku włączyliśmy się w obchody tego dnia w wyjątkowy sposób.
Uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej wystawili przedstawienie „Rzepka” na podstawie wiersza Juliana Tuwima. Opiekunem młodych aktorów była pani Marta Szczepaniak, zajmująca się promocją zdrowia w naszej szkole. Rzepa została wybrana nieprzypadkowo, jest ona bowiem źródłem witaminy PP, C, beta-karotenu i witamin z grupy B. Jest to warzywo zapomniane, ale posiadające wiele zdrowotnych właściwości, m.in. podnosi naszą odporność. Aktorzy w barwnych strojach przygotowanych przez panie: Małgorzatę Zdobych i Danutę Stokłosę, wspaniale wcielili się w swe role.
Po przedstawieniu uczniowie wzięli udział w prezentacji multimedialnej na temat bezpieczeństwa żywności. Dowiedzieli się, co może stać się czynnikiem powodującym ciężkie choroby, a nawet śmierć. Poznali zasadę „ 5 kroków do bezpiecznej żywności” propagowaną przez WHO.
Nasi uczniowie wiedzą jak w prawidłowy sposób przetwarzać i przygotowywać pokarmy, aby były źródłem substancji odżywczych, a nie bakterii ,wirusów czy innych szkodliwych składników. Niemniej jednak lekcja, jaką odbyli była swoistym przypomnieniem pewnych zagadnień. Do najważniejszych należy wybór producenta, który może zagwarantować zdrowe pochodzenie żywności.
Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia Zdrowia było przygotowywanie zdrowych kanapek oraz sałatek przez uczniów naszej szkoły. Zgodnie z hasłem „Z pola na stół” produktami były warzywa i produkty zbożowe. Wszystkie działania prowadzono w higieniczny sposób. Po przygotowaniu posiłku uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły uczestniczyli we wspólnym, zdrowym drugim śniadaniu.
Dzień Zdrowia, który odbył się w naszej szkole można śmiało określić jako: smaczny, zdrowy i bezpieczny.
Po wspólnym, lekkim posiłku uczniowie spędzili aktywną przerwę, która jest organizowana w każdy poniedziałek, środę i piątek na dużej przerwie.
W ramach rządowego projektu: bezpłatne owoce i warzywa „Dalsze tymczasowe wsparcie producentów owoców i warzyw” dnia 25 marca br. dotarły do szkoły dwie tony jabłek, które zostały rozdane wszystkim uczniom.
Nasze przedszkole uczestniczy w akcji „Akademia Zdrowego Przedszkolaka” i realizuje projekt „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”, a szkoła stara się o tytuł „Szkoły promującej zdrowie”.
W niezwykły i fascynujący świat owadów wprowadził uczniów i przedszkolaków Pan Sebastian Solecki.
Spotkanie pt. „Tajemnice pszczół i pszczelarstwa” odbyło się 11 marca br. w SP nr 21, w ramach współpracy z COSSW w Kaliszu oraz działań szkoły promującej zdrowie.
Pan Sebastian Solecki posiada tytuł Mistrza Pszczelarskiego, należy do Regionalnego Związku Pszczelarskiego w Koszalinie, posiada wraz z Józefem Soleckim pasiekę licząca ok. 60 uli w miejscowości Popowo woj. Zachodniopomorskie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak ważne w świecie owadów są pszczoły i jakie korzyści przynoszą rolnikom.
Prelegent omówił organizację życia pszczół w ulu, hierarchię i podział zadań oraz pokazał uczestnikom sprzęt pszczelarski tj. podkurzacz, miotełkę pszczelarską, odsklepiacz widełkowy i kombinezon ochronny.
Nie zabrakło także prawdziwego plastra wosku i małego ula.
Dnia 11 lutego 2015 r. odbył się kolejny koncert. Tym razem pan Andrzej prezentował instrument dęty jakim jest akordeon. Dzieci miały możliwość zagrania prostych utworów jak „Wlazł kotek na płotek”. Większość uczniów znała ten instrument głównie z telewizji , ale nie miała możliwości zobaczyć go z bliska.
W dniu 4 lutego 2015 odbyło się spotkanie z policją pt. „bezpiecznie wiedzieć i znać”.
Panie policjantki omawiały z uczniami klas I -III zasady bezpiecznego zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię, w jaki sposób poruszamy się po drodze, gdy mamy tylko pobocze. Zwrócona została uwaga na sytuację, gdy obca osoba proponuje nam przejażdżkę samochodem.
Dzieci wykazały się znajomością przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnością odmawiania osobom, którym nie znamy. Omawiane zostały również kwestie bezpiecznego zostawania w domu. Jak zachować się, gdy obcy próbuje wejść do domu, a jesteśmy sami. Panie przypomniały również numery telefonów alarmowych. Za dużą aktywność uczniowie otrzymali odblaskowe breloki.
W dniu 12 lutego uczniowie klasy 3 pod opieką wych. p Agnieszki Pawlak oraz p. Marty Szczepaniak wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach realizacji projektu „Politechnika Dziecięca”. Zajęcia odbywały się w godz.14.00-16.00 w Centrum Dydaktyczno-Sportowym PWSZ w Kaliszu.
Były to zajęcia z fizyki oraz chemii – dzieci poznały zjawiska powstawania burzy, tęczy. W trakcie zajęć laboratoryjnych uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi chemicy, ubrani w specjalne fartuchy poznawali właściwości różnych substancji chemicznych: jak powstaje „sztuczna krew” wykorzystywana w trakcie kręcenia filmów, jakie substancje zawierają toniki do picia i dlaczego są szkodliwe dla zdrowia, w jaki sposób w warunkach domowych wywołać zjawisko wybuchu wulkanu. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali drobne upominki. Jednym słowem to nie był czas stracony…
Dnia 28 stycznia 2015 odbył się koncert na temat tańców ludowych. Dowiedzieliśmy się, że każdy kraj, a nawet region ma swój taniec. Wszyscy chętnie oglądali i brali udział w proponowanych konkursach. Polskie tańce ludowe zaprezentowała pani, która tańczy w zespole pieśni i tańca Mazowsze.
W zimowy sobotni poranek ok. 300 uczestników z 17 drużyn wyruszyło na trasę XXII Rajdu Szlakami Powstania Wielkopolskiego. Celem rajdu było uczczenie 96 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i pamięci poległych Powstańców Wielkopolskich ale również przybliżenie uczestnikom miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, budzenie polskiej świadomości narodowej oraz popularyzacja walorów krajoznawczych Kalisza i osiedla Szczypiorno.
Rajd odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, a organizatorami rajdu byli:
Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego w Kaliszu
Koło Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego w Kaliszu
Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu im. Legionów Józefa Piłsudskiego
Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu
Polskie Towarzystwo Historyczne – oddział w Kaliszu
Stowarzyszenie „Szczypiorniak”
Meta rajdu znajdowała się w naszej szkole. Uczestnicy musieli jednak najpierw wykonać różne zadania: odnaleźć tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich i zapalić przy niej znicz, zwiedzić Muzeum Szczypiorna oraz wziąć udział w konkurencjach sportowych (na terenie COSSW): w rzucie grantem, w strzelaniu z broni sportowej oraz w udzielaniu pierwszej pomocy. Te ostatnie konkurencje przyniosły uczestnikom wiele niesamowitych wrażeń.
W przededniu rajdu, w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, odbył się konkurs historyczny nt. Powstania Wielkopolskiego w dwóch kategoriach, dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Na mecie rajdu uczestnicy mogli rozgrzać się pyszną grochówką, obejrzeć film Krzysztofa Magowskiego pt.: „Zapomniane Powstanie” i zapoznać się z wystawą historyczną nt. udziału Kalisza i Szczypiorna w Powstaniu Wielkopolskim.
Na zakończenie rajdu pani dyrektor Grażyna Stępniewska oraz zaproszeni goście wręczyli uczestnikom puchary, dyplomy oraz nagrody.
Poniżej przedstawiamy wyniki w poszczególnych konkurencjach rajdowych oraz w klasyfikacji generalnej:
Konkurs na projekt znaczka na rajd następny:
Nikola Łuczak Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu
Najlepsza drużyna w konkurencjach sprawnościowych:
III Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu
Konkurs historyczny – szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne:
I miejsce Krzysztof Wuttke – III Liceum Ogólnokształcące
II miejsce Artur Kołton – III Liceum Ogólnokształcące
III miejsce Ewaryst Walkowiak – Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Kaliszu
Konkurs historyczny – szkoły podstawowe:
I miejsce Michał Knapik Szkoła Podstawowa nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu
II miejsce Adam Kępczyński Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu
III miejsce Natalia Struzik Szkoła Podstawowa nr 8 w Kaliszu
Miejsca w klasyfikacji generalnej:
I miejsce III Liceum Ogólnokształcące – puchar Prezydenta Miasta Kalisza
II miejsce Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu – puchar Komendanta COSSW w Kaliszu
III miejsce Gimnazjum nr 2 w Kaliszu – puchar Dyrektora SP nr 21 w Kaliszu
IV miejsce Gimnazjum w Russowie – puchar Prezesa kaliskiego oddziału PTTK
V miejsce Gimnazjum nr 3 w Kaliszu – puchar Prezesa PTH – oddział w Kaliszu
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!
Zapraszamy za rok na kolejną edycję rajdu 🙂
11 stycznia 2015 r. ok 120 tysięcy wolontariuszy wyszło na ulice nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast w wielu krajach na świecie, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Cel tegorocznej zbiórki brzmi: „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.
Uczniowie naszej szkoły, w ramach działań Samorządu Uczniowskiego (pod opieką p. Agnieszki Pawlak i p. Marty Szczepaniak), a z pomocą wolontariuszy : Jagody Stępniewskiej (kl. V), Darii Matyjak (kl. IV), Dawida Pawlaka (kl. VI) oraz Mariusza Wąsika (kl. V) również zasilili konto fundacji. Udało nam się zebrać kwotę: 159,09 zł. Brawo uczniowie…
RAPORT Z ROCZNEJ DZIAŁALNOŚCI SZPZ_2013-2014