XXVII Rajd „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” za nami!

W sobotni poranek 29 lutego 2020 roku, 247 uczestników z 12 drużyn wyruszyło na trasę XXVII Rajdu „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”.

Celem rajdu było przede wszystkim uczczenie 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i pamięci poległych Powstańców Wielkopolskich ale również przybliżenie uczestnikom miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, budzenie polskiej świadomości narodowej oraz popularyzacja walorów krajoznawczych Kalisza i osiedla Szczypiorno.

Rajd odbył się pod honorowym patronatem Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza, a organizatorami rajdu byli:

Miasto Kalisz

Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego w Kaliszu

Koło Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego w Kaliszu

Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu im. Legionów Józefa Piłsudskiego

Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. Kampus Mundurowy w Kaliszu.

Polskie Towarzystwo Historyczne – oddział w Kaliszu

Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 6 w Kaliszu

Rada Osiedla Szczypiorno.

Komandorem Rajdu była: Pani Katarzyna Lewandowska, kierownikiem mety i koordynatorem konkursu historycznego był pan Marcin Felisiak.

Uczestnicy Rajdu pokonali wybraną kilkukilometrową trasę, aby móc zameldować się na mecie mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 21 w Kaliszu. Zanim jednak dotarli do celu musieli wykonać różne przygotowane dla nich zadania: upamiętnić pamięć powstańców, odnajdując tablicę Powstania Wielkopolskiego i zapalić przy niej znicz, zwiedzić Muzeum Historii Szczypiorna i dostarczyć pocztę polową na metę rajdu, odpowiedzieć na pytanie konkursowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr 6 w Kaliszu oraz wziąć udział w konkurencjach sportowych (na terenie WSKiP): w rzucie granatem, w strzelaniu z broni sportowej oraz w udzielaniu pierwszej pomocy.

W przededniu rajdu, w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, odbył się konkurs historyczny nt. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w dwóch kategoriach, dla uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI oraz dla klas VII –VIII i szkół ponadpodstawowych.

Na zakończenie rajdu wręczono uczestnikom puchary, dyplomy oraz nagrody.

Poniżej przedstawiamy wyniki w poszczególnych konkurencjach rajdowych oraz w klasyfikacji generalnej:

Konkurs na projekt znaczka na rajd następny:

Julia Łuczak – II Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu

Najlepsza drużyna w konkurencjach sprawnościowych:

Szkoła Podstawowa nr 7 w Kaliszu

Konkurs historyczny – kl. VII –VIII szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

I m-c: Michał Knapik – III Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu

II m-c: Bartosz Osiewała – II Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu

III m-c: Mateusz Zajączkowski V Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu

Konkurs historyczny – szkoły podstawowe kl. IV – VI

I m-c: Jeremiasz Przybył – Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu

II m-c: Maria Tańczyn – Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu

III m-c: Agnieszka Sztandera – Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu

Miejsca w klasyfikacji generalnej:

I m-c i puchar Prezydenta Miasta Kalisza: Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu

II m-c i puchar Rektora WSKiP : II Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu

III m-c i puchar Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego: Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu

IV m-c i puchar Prezesa PTH oddział w Kaliszu: Szkoła Podstawowa nr 17 w Kaliszu

V m-c i puchar Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Kaliszu: Szkoła Podstawowa nr 18 w Kaliszu

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!

Zdjęcia z rajdu można zobaczyć tutaj: rajd 2020

Post Author: Iwo Młotek