Historia

Szkoła

Mieszkańcy dużej podkaliskiej wsi Szczypiorno od dawna marzyli o powstaniu szkoły, ponieważ istniejąca placówka w Noskowie nie mieściła wszystkich uczniów. Dzieci z klasy pierwszej i trzeciej uczyły się w pomieszczeniach prywatnych w Szczypiornie, należących do rodziny Okrasów, natomiast młodzież z pozostałych klas pobierała naukę w Noskowie w pomieszczeniach należących do Państwa Sośnickich.

W latach trzydziestych XX wieku powstał projekt budynku szkoły, która miała nosić imię Józefa Piłsudskiego. Wydzierżawiono plac, zgromadzono materiały budowlane i wykonano popiersie na cokole Józefa Piłsudskiego – przywódcy Legionów….
… czytaj dalej historię szkoły 

Przedszkole

W latach siedemdziesiątych przedszkole istniało jako odrębny budynek przy ulicy 29 Pułku Piechoty 35. Dyrektorem przedszkola była wtedy pani Edwina Pawlak. Była to placówka jedno oddziałowa, zatrudniona była tylko jedna nauczycielka – pani Zofia Danielak.

Od 1977r. ilość oddziałów zwiększyła się do dwóch, przyjęto do pracy dwie nauczycielki: p. Dorotę Łakomą oraz Zofię Tyc. Opiekę nad przedszkolem sprawował wówczas zakład opiekuńczy ,,Agroma” – dzieci pracowników oraz z okolic dowożone były zakładowym autokarem…
… czytaj dalej historię przedszkola