Z wizytą w Archiwum Państwowym w Kaliszu

18 listopada 2012r. grupa uczniów naszej szkoły z opiekunem panią dyr. G. Stępniewską uczestniczyła w spotkaniu pt.” Internowanie legionistów w obozie jenieckim w Szczypiornie w 1917r „ w ramach Drugich Kaliskich Spotkań Archiwalnych, z okazji przypadającej w tym roku 95 rocznicy uwięzienia legionistów J. Piłsudskiego w obozie w Szczypiornie.

Uczniowie mogli poznać materiały źródłowe i opracowania dotyczące obozu. Ciekawostką był fakt, że istniały dwie nazwy tego miejsca. Jedną Obóz Jeńców Wojennych w Skalmierzycach była nazwa urzędowa, widniejąca w dokumentach niemieckich, a druga nazwa  to obóz jeńców internowanych w Szczypiornie. W obozie panowały skrajnie trudne warunki bytowe, ale mimo to rozwijała się tam działalność edukacyjna, kulturalno-rozrywkowa oraz sportowa (powstanie słynnego szczypiorniaka czyli piłki ręcznej).

Warto zapamiętać, że ostatnia grupa więzionych legionistów opuściła obóz 24 grudnia 1917r., a więc dokładnie 95 lat temu. Podczas ciekawej prelekcji, przedstawiono również miejsca upamiętniające uwięzienie legionistów w Szczypiornie i w Kaliszu. Do takich miejsc należy nasza szkoła, która dumnie nosi imię Legionów J.Piłsudskiego. Wiadomo również,że obóz rozwinął się na dość dużym obszarze m.in. obejmował tereny naszej szkoły.

Wycieczka do Archiwum była niezapomnianą i bardzo pouczającą lekcją historii.

Post Author: Joanna Marucha