XXVI Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego

W słoneczny, sobotni poranek 16 lutego 2019 roku, 180 uczestników z 9 drużyn: szkół z Kalisza wyruszyło na trasę XXVI Rajdu „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”.

Celem rajdu było nie tylko uczczenie 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i pamięci poległych Powstańców Wielkopolskich, ale również przybliżenie uczestnikom miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, budzenie polskiej świadomości narodowej oraz popularyzacja walorów krajoznawczych Kalisza i osiedla Szczypiorno.

Organizatorami rajdu byli:

Miasto Kalisz

Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego w Kaliszu

Koło Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego w Kaliszu

Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu im. Legionów Józefa Piłsudskiego

Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu

Polskie Towarzystwo Historyczne – oddział w Kaliszu

Komandorem Rajdu była: Pani Katarzyna Lewandowska, a koordynatorem konkursów, w tym konkursu historycznego nt. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 – Pani Grażyna Stępniewska, nauczycielki SP nr 21w Kaliszu.

Uczestnicy Rajdu pokonali wybraną kilkukilometrową trasę, aby móc zameldować się na mecie mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 21 w Kaliszu. Zanim jednak dotarli do celu musieli wykonać różne przygotowane dla nich zadania: upamiętnić pamięć powstańców, odnajdując tablicę Powstania Wielkopolskiego i zapalić przy niej znicz, złożyć meldunek na mecie rajdu oraz wziąć udział w konkurencjach sportowych na terenie COSSW tj. rzut granatem, strzelanie z broni sportowej oraz udzielanie pierwszej pomocy. Te ostatnie konkurencje przyniosły uczestnikom wiele niesamowitych wrażeń. Uczestniczy zwiedzali także Izbę Tradycji w COSSW.

W przededniu rajdu, w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, odbył się konkurs historyczny nt. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w dwóch kategoriach, dla uczniów: szkół podstawowych kl. IV-VI, szkół podstawowych kl. VII-VIII, klas III gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Na mecie rajdu uczestnicy mogli rozgrzać się pyszną grochówką, obejrzeć film Krzysztofa Magowskiego pt.: „Zapomniane Powstanie” oraz zapoznać się z wystawą historyczną nt. udziału Kalisza i Szczypiorna w Powstaniu Wielkopolskim.

Na zakończenie rajdu wręczono uczestnikom puchary, dyplomy oraz nagrody.

Poniżej przedstawiamy wyniki w poszczególnych konkurencjach rajdowych oraz w klasyfikacji generalnej:

Konkurs na projekt znaczka na rajd następny:

Wiktoria Milewska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kaliszu

Najlepsza drużyna w konkurencjach sprawnościowych:

Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu

Konkurs historyczny – kl. VII-VIII szkoły podstawowe, III gimnazjalne i ponadgimnazjalne:

I m-ce: Jakub Pietrzak – Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu

II m-ce: Michał Knapik – III Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu

III m-ce: Piotr Pawlaczyk – Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek w  Kaliszu

Konkurs historyczny – szkoły podstawowe kl. IV – VI

I m-ce: Zofia Kołacińska – Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek w Kaliszu

II m-ce: Jeremiasz Przybył – Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu

III m-ce: Maksymilian Płaczek – Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu

Miejsca w klasyfikacji generalnej:

I m-ce i puchar Prezydenta Miasta Kalisza: Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu

II m-ce i puchar Komendanta COSSW w Kaliszu: Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek w Kaliszu

III m-ce i puchar Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego: Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu

IV m-ce i puchar Prezesa PTH oddział w Kaliszu: Szkoła Podstawowa nr 2 w Kaliszu

V m-ce i puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 21 im. J. Piłsudskiego w Kaliszu: Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!

Zapraszamy za rok na kolejną edycję rajdu.

Ponadto chcemy podziękować naszym sponsorom:

– Pan Piotr Łyszczak – Właściciel Zakładu Rzeźniczo – Wędliniarskiego

– Państwo Marzena i Krzysztof Różalscy – Właściciele gospodarstwa rolno – ogrodniczego,

a także nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie rajdu.

Zdjęcia z Rajdu można zobaczyć tutaj: drive.google.com