XXIII Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego

P1016881W słoneczny, sobotni poranek 27 lutego 2016 roku, 330 uczestników z 17 drużyn: szkół z Kalisza i powiatu kaliskiego i ostrowskiego, Klubu Turystyki Kolarskiej „Cyklista” oraz Rodzinnych Ogródków Działkowych wyruszyło na trasę XXIII Rajdu „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”.

Celem rajdu było nie tylko uczczenie 97 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i pamięci poległych Powstańców Wielkopolskich, ale również przybliżenie uczestnikom miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, budzenie polskiej świadomości narodowej oraz popularyzacja walorów krajoznawczych Kalisza i osiedla Szczypiorno.

Rajd odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, a organizatorami rajdu byli:

Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego w Kaliszu
Koło Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego w Kaliszu
Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu im. Legionów Józefa Piłsudskiego
Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu
Polskie Towarzystwo Historyczne – oddział w Kaliszu
Stowarzyszenie „Szczypiorniak”

Uczestnicy Rajdu pokonali wybraną kilkukilometrową trasę, aby móc zameldować się na mecie mieszczącej się w naszej szkole. Zanim jednak dotarli do celu musieli wykonać różne przygotowane dla nich zadania: upamiętnić pamięć powstańców, odnajdując tablicę Powstania Wielkopolskiego i zapalić przy niej znicz, zwiedzić Muzeum Historii Szczypiorna oraz wziąć udział w konkurencjach sportowych (na terenie COSSW): w rzucie granatem, w strzelaniu z broni sportowej oraz w udzielaniu pierwszej pomocy. Te ostatnie konkurencje przyniosły uczestnikom wiele niesamowitych wrażeń.

W przededniu rajdu, w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, odbył się konkurs historyczny nt. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w dwóch kategoriach, dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na mecie rajdu uczestnicy mogli rozgrzać się pyszną grochówką, obejrzeć film Krzysztofa Magowskiego pt.: „Zapomniane Powstanie” oraz zapoznać się z wystawą historyczną nt. udziału Kalisza i Szczypiorna w Powstaniu Wielkopolskim.

Na zakończenie rajdu pani dyrektor Grażyna Stępniewska oraz zaproszeni goście wręczyli uczestnikom puchary, dyplomy oraz nagrody.

Poniżej przedstawiamy wyniki w poszczególnych konkurencjach rajdowych oraz w klasyfikacji generalnej:

Konkurs na projekt znaczka na rajd następny:

Aleksandra Werbińska II LO w Kaliszu

Najlepsza drużyna w konkurencjach sprawnościowych:

Gimnazjum nr 10 w Kaliszu

Konkurs historyczny – szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne:

I msc: Małgorzata Czarnecka Gimnazjum nr 10 w Kaliszu

II msc: Kinga Jędrzejak II LO w Kaliszu

III msc: Alicja Zulińska Gimnazjum w Russowie

Jakub Adamiak– Gimnazjum nr 10 w Kaliszu

Konkurs historyczny – szkoły podstawowe:

I msc: Mikołaj Ruciński SP 21 w Kaliszu

II msc: Oliwia Ciszewska SP nr 8 w Kaliszu

III msc: Hanna Warszewska SP w Opatówku

Daria Biegańska SP nr 9 w Kaliszu

Miejsca w klasyfikacji generalnej:

I msc i puchar Prezydenta Miasta Kalisza: Gimnazjum nr 10 w Kaliszu
II msc i puchar Komendanta COSSW w Kaliszu: Gimnazjum w Russowie
III msc i puchar Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego: Gimnazjum Edukator w Kaliszu
IV msc i puchar Prezesa PTH oddział w Kaliszu: SP nr 21 w Kaliszu przy ZSP nr 2
V msc i puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 21 im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Kaliszu: SP w Russowie

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!

Zapraszamy za rok na kolejną edycję rajdu.

Ponadto chcemy podziękować naszym sponsorom:
– Pan Piotr Łyszczak – Właściciel Zakładu Rzeźniczo – Wędliniarskiego
– Społem – Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Kaliszu
– Pani Wioletta Kaźmierczak – Kierownik Zakładu Piekarsko – Ciastkarskiego PSS Społem w Kaliszu
– Państwo Marzena i Krzysztof Różalscy – Właściciele gospodarstwa rolno – ogrodniczego
– Państwo Małgorzata i Roman Różalscy – Właściciele gospodarstwa rolno – ogrodniczego

Post Author: Joanna Marucha