XXII Rajd „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” za nami!

krzyżW zimowy sobotni poranek ok. 300 uczestników z 17 drużyn wyruszyło na trasę XXII Rajdu Szlakami Powstania Wielkopolskiego. Celem rajdu było uczczenie 96 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i pamięci poległych Powstańców Wielkopolskich ale również przybliżenie uczestnikom miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, budzenie polskiej świadomości narodowej oraz popularyzacja walorów krajoznawczych Kalisza i osiedla Szczypiorno.

Rajd odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, a organizatorami rajdu byli:

Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego w Kaliszu
Koło Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego w Kaliszu
Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu im. Legionów Józefa Piłsudskiego
Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu
Polskie Towarzystwo Historyczne – oddział w Kaliszu
Stowarzyszenie „Szczypiorniak”

Meta rajdu znajdowała się w naszej szkole. Uczestnicy musieli jednak najpierw wykonać różne zadania: odnaleźć tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich i zapalić przy niej znicz, zwiedzić Muzeum Szczypiorna oraz wziąć udział w konkurencjach sportowych (na terenie COSSW): w rzucie grantem, w strzelaniu z broni sportowej oraz w udzielaniu pierwszej pomocy. Te ostatnie konkurencje przyniosły uczestnikom wiele niesamowitych wrażeń.

W przededniu rajdu, w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, odbył się konkurs historyczny nt. Powstania Wielkopolskiego w dwóch kategoriach, dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na mecie rajdu uczestnicy mogli rozgrzać się pyszną grochówką, obejrzeć film Krzysztofa Magowskiego pt.: „Zapomniane Powstanie” i zapoznać się z wystawą historyczną nt. udziału Kalisza i Szczypiorna w Powstaniu Wielkopolskim.

Na zakończenie rajdu pani dyrektor Grażyna Stępniewska oraz zaproszeni goście wręczyli uczestnikom puchary, dyplomy oraz nagrody.

Poniżej przedstawiamy wyniki w poszczególnych konkurencjach rajdowych oraz w klasyfikacji generalnej:

Konkurs na projekt znaczka na rajd następny:

Nikola Łuczak Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu

Najlepsza drużyna w konkurencjach sprawnościowych:

III Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu

Konkurs historyczny – szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne:

I miejsce Krzysztof Wuttke – III Liceum Ogólnokształcące

II miejsce Artur Kołton – III Liceum Ogólnokształcące

III miejsce Ewaryst Walkowiak – Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Kaliszu

Konkurs historyczny – szkoły podstawowe:

I miejsce Michał Knapik Szkoła Podstawowa nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu

II miejsce Adam Kępczyński  Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu

III miejsce Natalia Struzik Szkoła Podstawowa nr 8 w Kaliszu

Miejsca w klasyfikacji generalnej:

I miejsce III Liceum Ogólnokształcące – puchar Prezydenta Miasta Kalisza

II miejsce Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu – puchar Komendanta COSSW w Kaliszu

III miejsce Gimnazjum nr 2 w Kaliszu – puchar Dyrektora SP nr 21 w Kaliszu

IV miejsce Gimnazjum w Russowie – puchar Prezesa kaliskiego oddziału PTTK

V miejsce Gimnazjum nr 3 w Kaliszu – puchar Prezesa PTH – oddział w Kaliszu

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!

Zapraszamy za rok na kolejną edycję rajdu 🙂

Post Author: Joanna Marucha