XX-lecie nadania imienia szkole

11 listopada 2014 roku minęła 20-ta rocznica nadania imienia Legionów Józefa Piłsudskiego naszej szkole.

Z tej okazji 12 listopada odbyła się uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu – Szczypiornie w intencji poległych legionistów, a także wszystkich uczniów, nauczycieli rodziców i pracowników szkoły. Następnie w obecności zaproszonych gości uczniowie wraz z panią Dyrektor Grażyną Stępniewską złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową przy szkole. Wśród zaproszonych gości byli: z-ca komendanta COSSW – ppłk Krzysztof Jędrzejak oraz major Joanna Kempa, przewodniczący Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – pan Wincenty Pawlaczyk, oraz Związek Piłsudczyków w osobie prezesa Grzegorza Kuświka oraz przewodniczący Rady Osiedla Szczypiorno – Edward Prus.

Po uroczystościach szkolnych Pani Dyrektor oraz komendant COSSW w Kaliszu – płk Danuta Kalaman udały się na Cmentarz Miejski, by oddać hołd siedmiu legionistom spoczywającym na tym cmentarzu.

Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce 14 listopada na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej. Odbyła się wówczas uroczystość wręczania odznaczeń i nadania wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom SW oraz obchody XX-lecia nadania imienia Legionów Józefa Piłsudskiego naszej szkole oraz 100 rocznicy powstania Legionów Józefa Piłsudskiego.

Wśród gości obecni byli m.in. Prezydent Miasta Kalisza, Wiceprezydent Miasta Kalisza, Naczelnik Wydziału Edukacji, Dyrektor Delegatury w Kaliszu KO w Poznaniu, Dyrektor ODN w Kaliszu, Związek Piłsudczyków, Prezes PTH oddział w Kaliszu, Proboszcz parafii w Szczypiornie, Przewodniczący Rady Osiedla, Rada Rodziców przy SP 21, Dyrektorzy kaliskich szkół oraz władze Służby Więziennej na czele z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej gen. Jackiem Włodarskim.

W czasie uroczystości odbył się wykład p. Leszka Tomczaka „Słowo o Legionach Józefa Piłsudskiego”, a także rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Legiony Polskie oczami uczniów” oraz konkurs historyczno-literacki im. Legionów Józefa Piłsudskiego. Szerokim echem odbił się występ uczniów SP 21 oraz absolwentów szkoły, którzy zaprezentowali szereg pieśni legionowych i patriotycznych, piękne wiersze związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, a także przejmujące sceny związane z historią Polski. Odśpiewano uroczyście hymn szkoły, którego autorką jest Pani Jolanta Szymańska, była nauczycielka muzyki, obecna na uroczystości.

Występ wprowadził wszystkich obecnych w podniosły, pełen nadziei i patriotyzmu nastrój, a dużym zainteresowaniem cieszyło się wydanie specjalne „SZCZYPIORNIAKA” – gazetki szkolnej, wydanej z okazji jubileuszu. Goście mogli zapoznać się m.in. z historią, hymnem i patronem szkoły, poznać historię pochówku siedmiu legionistów na Cmentarzu Miejskim oraz bieżącą działalnością szkoły.

 Laureaci konkursów:

Szkolny Konkurs Plastyczny „Legiony Polskie w oczach uczniów”

Miejsce I – Dominika Kowalska – klasa III, SP 21

Miejsce II – Adam Płotka – klasa VI, SP 21

Miejsce III – Wiktoria Majchrowicz – klasa III, SP 21

Konkurs literacko-historyczny im. Legionów Józefa Piłsudskiego

Miejsce I – Julianna Przybył – SP 10

Miejsce II – Julia Nowak – SP 22

Miejsce III – Gniewomir Woldański – SP 7

Wszystkim laureatom serdecznie GRATULUJEMY!

Specjalne wydanie SZCZYPIORNIAKA do pobrania tutaj

Post Author: Joanna Marucha