Wystawa w MDK – „Czy wiesz skąd wzięła się nazwa Szczypiorniści?”

Artystycznie, patriotycznie i sportowo było na otwarciu wystawy pokonkursowej „Czy wiesz skąd wzięła się nazwa SZCZYPIORNIŚCI?”. W klimat wernisażu wprowadziła gości Pani Beata Paszak dyrektor MDK. Od ponad 30 lat czerwiec – miesiąc, w którym miasto obchodzi swoje urodziny, mija w placówce w oprawie prac plastycznych, których bohaterem jest Kalisz i jego mieszkańcy, a na obrazach niezmiennie królują teatr i ratusz. Tym razem było zupełnie inaczej, tegoroczną edycję konkursu poświęcono Szczypiornu, bo dzielnica jest tego warta, a okazja wyjątkowa – 100. rocznica internowania żołnierzy Legionów Józefa Piłsudskiego w obozie w Szczypiornie.

Pomysłodawcami konkursu, promującego historię Szczypiorna & szczypiorniaka, byli Pan Jacek Konopczyński – dyrektor SP Nr 21, noszącej zobowiązujece imię –  Legionów Józefa Piłsudskiego i Pani Grażyna Dziedziak naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM, którzy ideą wspólnej organizacji zarazili nie tylko MDK, ale także Radę Osiedla Szczypiorno, MKS Calisia Kalisz i Pana Grzegorza Sapińskiego – Prezydenta Miasta Kalisza, który objął przedsięwzięcie honorowym patronatem.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy w środę 21 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury byli przedstawiciele wszystkich współorganizatorów, którzy zadbali o upominki dla autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac – 23 uczniów kaliskich szkół podstawowych, jedno wyróżnienie trafiło do Gostyczyny. Organizatorzy podziękowali także nauczycielom za inspirację i opiekę artystyczną nad uczestnikami konkursu, a na koniec zaskoczyli wszystkich miłą niespodzianką – losowaniem piłek, które przekazali piłkarze ręczni MKS-u Kalisz. Pan Edward Prus do puli upominków dodał rodzinne wejściówki na sierpniowy Turniej Szczypiorno – Cup oraz inaugurację rozgrywek Superligi w kaliskiej ARENIE, które odbędą się we wrześniu 2017 roku. Wystawę można oglądać w MDK (I. piętro) do połowy lipca, potem ekspozycja będzie towarzyszyć obchodom upamiętniającym 100. rocznicę internowania żołnierzy Legionów Józefa Piłsudskiego.

Post Author: Joanna Marucha