Wycieczka do Oświęcimia

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”

14 maja 2019 roku uczniowie klasy 7 i 8, pod opieką pani Grażyny Stępniewskiej, pani Katarzyny Lewandowskiej i pani Marleny Grycz, wybrali się na wycieczkę do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Auschwitz-Birkenau jest jedynym obozem koncentracyjnym znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na początku zwiedzania, uczniowie otrzymali słuchawki, dzięki którym doskonale słyszeli przewodnika, który oprowadzał wszystkich po największym cmentarzysku świata i wprowadził w świat II wojny światowej. Nad drogą do muzeum widniał cyniczny niemiecki napis „Arbeit Macht Frei” (Praca czyni wolnym).

Bloki w muzeum uczniowie zwiedzali w ciszy i zadumie, a swój pobyt w obozie upamiętnili minutą ciszy przy ścianie straceń. Przewodnik opowiadał uczniom wiele wstrząsających i ujmujących za serce historii, szczególnie o przeprowadzanych przez niemieckich lekarzy, na szeroką skalę, eksperymentach medycznych na więźniach dzieciach i kobietach.

W obozie zamordowano około 1 milion 100 tyś. ludzi, w tym około 1mln Żydów, którzy byli zwożeni przez nazistów z gett i obozów z całej Europy. Po selekcji przebywali ostatnią drogę z rampy kolejowej do rozbieralni, skąd byli wprowadzani do komór gazowych i w ciągu około 20 minut pozbawiani życia. Do ich uśmiercania używano zabójczego dla człowieka gazu cyklonu B. Byliśmy także w Brzezince. Przewodnik opowiadał o transportach przybywających z Oświęcimia i wielkich cierpieniach ludzi, gazowanych w komorach gazowych. Ci, którzy przeżyli, wegetowali w nędznych, drewnianych barakach przeznaczonych dla koni.

By ochłonąć i zaczerpnąć pozytywnych emocji, z Oświęcimia uczestnicy wycieczki udali się do Krakowa, po którym oprowadzała pani Grażyna. Widzieliśmy Zamek na Wawelu i Smoczą Jamę, budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego i Collegium Maius, okno papieskie a na Starym Rynku, Ratusz, Sukiennice i Kościół Mariacki. Uczniowie wędrowali także traktem królewskim od ulicy Grodzkiej do podnóży zamku. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i pozytywnej energii wróciliśmy do Kalisza.

Wycieczka była żywą lekcją historii i pozostawiła w uczestnikach niezatarte wrażenia.

Zwiedzając obóz koncentracyjny w Oświęcimiu powinniśmy zadać sobie pytanie, czy takie miejsca upamiętniające wydarzenia z przeszłości będą przestrogą dla nas współczesnych ludzi?

Należy zabiegać i to jest nasz obowiązek, aby nigdy więcej taka tragedia nie miała miejsca, by człowiek więcej nie upadł tak nisko.

Wycieczka na medal.

Post Author: Iwo Młotek