Trójmiasto i Malbork zdobyte!

W dniach 21-23.05.2014 grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami udała się na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta i Malborka. Miejscem naszego zakwaterowania był pensjonat „Rewa” w Rewie. To mała wioska rybacka położona w bardzo malowniczym i unikalnym miejscu jakie stanowi Mierzeja Rewska, przez miejscowych Kaszubów zwana „Szperk”.

Jest to jedna z najciekawszych i najbardziej fascynująca geologów forma brzegowa występujących nad Bałtykiem. Ciągnący się w głąb morza ponad kilometrowy cypel rozdziela ciepłe wody Zalewu Puckiego od bardziej słonych i chłodniejszych wód Zatoki Gdańskiej. Rewa oddalona jest od Gdyni o około 12 km. W trakcie pobytu zwiedziliśmy wiele ciekawych i pięknych miejsc. Zobaczyliśmy port i Zatokę Gdańską w Gdyni, przeszliśmy  aleją statków pasażerskich, zobaczyliśmy cumujące statki-muzea Dar Pomorza i Dar Młodzieży oraz zwiedziliśmy niszczyciel Błyskawicę, którego wnętrze zrobiło na nas ogromne wrażenie. Płynęliśmy statkiem, który sprawiał wrażenie statku pirackiego. Mieliśmy również okazję zobaczyć i dotknąć żebro wieloryba, które morze wyrzuciło na brzeg.  W Sopocie przy wspaniałej, słonecznej pogodzie  spacerowaliśmy po plaży oraz po najdłuższym molo w Polsce podziwiając Zatokę Gdańską od strony morza. Zwiedziliśmy również miasto Sopot. W Gdańsku odwiedziliśmy najciekawsze obiekty Starego Miasta : Bramę Wyżynną, która dawniej stanowiła główny wjazd do miasta, Barbakan z Wieżą Więzienną, Długi Targ – słynący z wielu zabytków i najczęściej odwiedzany zakątek miasta, Fontannę Neptuna -symbol Gdańska, Dwór Artusa -siedziba bractw kupieckich, Kościół Mariacki i Ratusz.  Zobaczyliśmy również Główne Miasto Gdańsk:  Most Zielony, Bramę Zielona, Długie Pobrzeże -Stary Port Rybacki nad Motławą, Plac Węglowy, Wielką Zbrojownie, Bramę Słomianą i Żuraw Portowy. Zwiedziliśmy również Kościół św. Katarzyny w Gdańsku. Odwiedziliśmy również budynek Poczty Polskiej w Gdańsku oraz pomnik ku czci pocztowców walczących również w czasie II wojny światowej. Byliśmy na Westerplatte. Jest to półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej, miejsce bohaterskiej walki  w obronie wybrzeża w 1939 roku. Ostatniego dnia naszej wycieczki po zwiedzeniu jeszcze wielu innych miejsc w Trójmieście, udaliśmy się do Malborka, w celu zwiedzenia zamku. Zamek jest uważany za jeden z wybitniejszych przykładów gotyckiego budownictwa obronnego. Znajduje się tu  między innymi dawna zbrojownia i kaplica św. Wawrzyńca. W murach zamkowych ulokowane jest Muzeum. Jego eksponaty to między innymi: Ikonografia, rzeźba, ceramika, kolekcja broni (XIV – XIX w.) oraz kolekcja bursztynu.  Podkreślić należy, że przez cały czas trwania naszej wycieczki towarzyszył nam wspaniały pan przewodnik, który opowiadał nam nie tylko o historii odwiedzanych miejsc, a także przytaczał ciekawostki. Po całodziennych wędrówkach miło było odpocząć nad brzegiem morza oraz skorzystać z wyśmienitej kuchni jaką serwowano nam w pensjonacie.

Post Author: Joanna Marucha