Skąd się biorą dziury w serze?

Z tą zagadką zmierzyli się uczniowie klasy 3, pomysły były różne: robi je człowiek, specjalna maszyna, myszy, krowa…po dzisiejszych zajęciach dzieci wiedzą już, iż za dziury w serze odpowiedzialne są bakterie kwasu mlekowego, które pracując wytwarzają gaz – dwutlenek węgla. Występuje on w postaci pęcherzyków, które przez masę serową i skórkę nie mogą wydostać się na zewnątrz, pozostają w środku i w ten sposób w serze tworzą się dziury. 
Zajęcia były też okazją do tego, by przyjrzeć się różnym gatunkom sera białego i żółtego oraz porozmawiać o ich walorach zdrowotnych…
 
Biały ser (twaróg) stanowi źródło pełnowartościowego białka. Ponadto zawiera aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Oprócz tego w skład białego sera wchodzą związki mineralne tj. magnez, potas, cynk, a także witamina A, D, E oraz witaminy z grupy B.
 
Ser żółty zawiera witaminy A, B oraz D. Witamina A jest odpowiedzialna za przebieg procesów wzrostowych, przemian tłuszczów oraz wspiera regenerację komórek. Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
 
A zatem… smacznego!

Post Author: Iwo Młotek