Powietrze bez śmieci

Uczniowie klasy 3 po raz kolejny uczestniczyli w realizacji projektu edukacyjnego „Powietrze bez śmieci”. Tematem zajęć była próba odpowiedzi na pytanie: ” Jak smog szkodzi zdrowiu?”. W toku zajęć uczniowie doszli do wniosku, że SMOG źle wpływa na zdrowie, na codzienne samopoczucie i kondycję, powietrze potrzebne jest człowiekowi do oddychania w każdej chwili, a wdychając powietrze wędruje ono głęboko do wnętrza ciała. Celem zajęć było zwrócenie uwagi uczniów na następujące fakty:

– Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej ( najgorzej jest na południu naszego kraju) i dlatego w okresie jesienno – zimowym dzieci powinny być zaopatrzone w antysmogowe maski

– smog to cichy zabójca, który co roku przyczynia się do śmierci ponad 40 tysięcy ludzi w Polsce

– skutki oddychania smogiem najbardziej odczuwają dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze

– smog ma wpływ na jakość naszego pożywienia ( zanieczyszczone związkami chemicznymi powietrze, osiadając na roślinach przenika do gleby i zatruwa ją)

– szkodliwy wpływ smogu na nasze zdrowie to: kaszel, katar, zapalenie zatok, częste infekcje dróg oddechowych, rak płuc, niepokój, problemy z pamięcią, depresja, zawał serca, zaburzenia rytmu, niższy iloraz inteligencji, bezpłodność, przedwczesny poród.

Post Author: Joanna Marucha