Malarstwo olejne…

Na początku trzeba poczuć się artystą, rysujemy ołówkiem dowolny rysunek bądź wykorzystujemy gotową kolorowankę.  Kolorujemy kredkami wybrane obiekty, ale nie wszystkie. Podkładamy pod rysunek gazetę, moczymy pędzelek w oleju i malujemy te obiekty, które nie zostały jeszcze pokolorowane. Trzeba uważać, żeby nie smarować zbyt blisko linii, gdyż olej ma tendencję do przesiąkania. Kawałkiem miękkiego papieru osuszamy części malowidła pomalowane olejem, by zebrać jego nadmiar.

Teraz podchodzimy do okna i poruszamy rysunkiem zwracając uwagę na kontrast. Można spostrzec, jak części pomalowane olejem lśnią lub ciemnieją zależnie od tego, jak pada na nie światło….czy to nie dziwne?

Dlaczego tak się dzieje? papier nasiąknięty tłuszczem staje się bardziej przezroczysty; gdy spojrzymy na swój rysunek pod światło to fragmenty pomalowane olejem będą się wydawać jaśniejsze, gdyż jako bardziej przezroczyste przepuszczają więcej światła. Jeśli przesuniemy papier w miejsce, gdzie światło nie pada bezpośrednio, wówczas fragmenty pomalowane olejem będą się wydawać ciemniejsze.

Post Author: Iwo Młotek