Komunikacja w grupie

W dniu 19 kwietnia uczniowie klasy 3 po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez p. Annę Gajoch (pedagog) oraz p. Małgorzatę Karbowiak ( psycholog), które na co dzień pracują w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kaliszu.
Celem zajęć było zintegrowanie uczniów poprzez pracę w grupie oraz lepsze wzajemne poznanie członków grupy. Pierwszym zadaniem uczniów było udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: „jaki jest twój ulubiony kolor, zwierzę, potrawa, napój i czynność”. Następnie pani psycholog odczytywała informację o każdym z uczniów, a zadaniem pozostałych była próba odgadnięcia, o jakim dziecku w klasie jest mowa. Drugie zadanie polegało na wykonaniu w grupie rysunku robota, przy czym każdy członek grupy był odpowiedzialny za określoną część rysunku. Podsumowaniem zajęć była prezentacja każdej grupy, omówienie wykonanej pracy.
Przeprowadzone zajęcia udowodniły, iż:
1) uczniowie znają się nawzajem, znają zainteresowania swoich kolegów i koleżanek, w większości wypadków bez problemu dzieci rozpoznawały imiona rówieśników na podstawie usłyszanych informacji
2) są uczniowie, którzy nie potrafią zgodnie współpracować w zespole, narzucają innym swoje zdanie, są apodyktyczni wobec nich, dezorganizują pracę w grupie.

Post Author: Joanna Marucha