„Jestem z ciebie dumny, dumna…”

Po raz kolejny uczniowie klasy 2 brali udział w zajęciach w ramach ogólnopolskiego projektu „Sztuka emocji”. Bohaterem dzisiejszego spotkania była DUMA…

Duma – ( jak podaje Wikipedia) to poczucie własnej godności i wartości; stan zadowolenia z siebie samego z powodu podejmowanych wysiłków czy uzyskanych korzyści.

Duma to  jedna z ważniejszych emocji społecznych. Jest częścią ludzkiej natury i motorem napędowym do działania.  Chwilowe poczucie dumy jest uczuciem jak najbardziej pożądanym.

Czym różni się duma od pychy?

Jak odróżnić dumę od pychyDuma to poczucie własnej wartości, to zadowolenie i satysfakcja z własnych, bądź czyichś osiągnięć. Jednakże duma to również emocje, które lubią towarzyszyć pysze. Duma, której dobrą koleżanką jest pycha to egoistyczne  poczucie wyższości własnej wartości.

Odczuwanie dumy z samego siebie nie oznacza próżności czy narcyzmu. Nie polega również na pogardzaniu innymi, aby wydawać się lepszą/lepszym od nich. Wprost przeciwnie, bycie szczęśliwą/ szczęśliwym pozwala  budować nam zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi osobami.

Uczniowie klasy 2 w postaci krótkich improwizowanych scenek teatralnych starali się pokazać, w jaki sposób oraz z kogo możemy być dumni…to nie był czas stracony…

Brawo drugoklasiści😊

Post Author: Iwo Młotek