Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. To proekologiczne święto zostało ustanowione po to, aby uświadomić nam wszystkim jak kruchy jest ekosystem Ziemi i jak łatwo go naruszyć. W naszej szkole obchody odbywały się w dniach 19-24 kwietnia, pod

hasłem  Ziemia nie jest własnością człowieka, to człowiek należy do Ziemi.

W trakcie trwania Dni Ziemi uczniowie dekorowali sale zgodnie z przydzieloną tematyką: 

Klasa 1 – łąka

Klasa 2 – jezioro

Klasa 3 – las

Klasa 4 – pustynie lodowe

Klasa 5 – sawanna

Klasa 6 – lasy równikowe,

wykonywali plakaty „Segregacja śmieci i recykling” oraz „Odnawialne źródła energii”.

Uczestniczyli w konkursach plastycznych:

 „Bajkowe drzewo”, klasy 1-3 -nagrodę otrzymał uczeń klasy 3 Filip Wujczyk

 „Drugie życie śmieci (cuda z odpadów)” klasy 1-6 – wykorzystanie surowców wtórnych

„Ziemia jest tylko jedna”- klasy4-6 nagrodzony został Igor Szarzała uczeń klasy 4.

Uczniowie pisali również rymowanki i listy „O czym marzy Ziemia?”. Laureatami konkursu literackiego zostali Zosia Nowacka z klasy 3oraz Kuba Śmiłowski z klasy 6.

W piątek 21 kwietnia dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w konkursie „Przyroda po angielsku”  przygotowanym przez p. Danutę Byster.

W tym dniu odbył się także konkurs piosenki przyrodniczej. Występowały przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-6. W kategorii klas 1-3 konkurs wygrali uczniowie z klasy 2  piosenką „Wiosenna Poleczka” oraz uczennice z klasy 4 śpiewające piosenkę „To właśnie wiosna”.

Klasa 5 przygotowała z p. Anną Jaroszkiewicz pokaz mody ekologicznej  „Śmieciomoda”. Modele w strojach z papieru i folii prezentowali swoje kreacje przed całą społecznością uczniowską. Pokaz został nagrodzony gromkimi brawami.

            24 kwietnia  odbyło się podsumowanie działań uczniów. Dzieci otrzymały dyplomy, medale i słodkie upominki. Podsumowując zaangażowanie oraz udział uczniów  w  obchodach Dni Ziemi wygrały klasy 2 i 4. Każda klasa dostała za udział kwiaty doniczkowe.

Na zakończenie Dni Ziemi uczniowie wraz z nauczycielami sadzili drzewka i krzewy – śliwy wiśniowe, tawułki japońskie i kalinę koralową na terenie wokół szkoły zakupione dzięki pomocy rodziców.

Post Author: Joanna Marucha