Dzień Słowiański w naszej szkole

chrzest polski14 kwietnia 2016 w naszej szkole odbył się „ Dzień Słowiański”. W ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski i powstania państwa polskiego. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną nt. Chrztu Polski i czasów średniowiecznych.

Poznali życie, zajęcia, zwyczaje ludzi w tamtych czasach. Dowiedzieli się także co jadali i jak się ubierali. By poczuć realia epoki  średniowiecznej, dzieci pod opieką wychowawców i nauczycieli wykonali wspólnie pracę, do wyboru makietę zamku, grodu lub kościoła. Tworzyli kartkę z kroniki Galla Anonima wg własnego pomysłu. To dla ducha.

A dla ciała- przygotowali potrawy kuchni średniowiecznej. Była kasza jaglana ze skwarkami, z miodem i suszonymi owocami. Były takie produkty jak chleb, kiełbasa, woda, mleko i miód.

Na podsumowanie i zakończenie projektu, uczniowie wysłuchali pieśni „ Bogurodzica” i fragmentów kroniki Galla Anonima nt. Mieszka i Chrztu Polski. Na finał uczniowie kl. III pod opieką p. Agnieszki Celki przygotowali przedstawienie zwyczaju podstrzyżyn oraz odbył się finał konkursu na najpiękniejszy strój słowiański. Zwycięzcami zostali:

1 msc: Wiktor Szkarudzina kl. III
2 msc: Malwina Sipka kl. IV
3 msc: Oliwier Żeśko kl. I
Wyróżnienia otrzymali: Dawid Kornacki kl. IV i Jakub Kuźniacki- kl. VI
Dzisiejszej imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych nt. Chrztu Polski oraz wystawa „ Mój chrzest – chrzest Państwa- jestem częścią społeczeństwa”.

W przeddzień „ Dnia Słowiańskiego” odbyły się warsztaty ceramiczne, w których uczniowie poznali tajemnice gliny i zajęcia ówczesnych ludzi. Mieli także okazję samodzielnie wykonać wyroby ceramiczne wg własnego pomysłu.  Całość projektu koordynowała pani Dyrektor Grażyna Stępniewska.

Uczniów czeka jeszcze jedna atrakcja- wycieczka na Zawodzie a także archeologiczna podróż w czasie – opowieść o czasach średniowiecznych z elementami aktywności fizycznej np. przeciągania liny, strzelania z łuku, potyczka, pranie w bali.

Post Author: Joanna Marucha