„Mam kota na punkcie mleka”

Nasza szkoła ( klasa II, III i IV) w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do programu promocyjno – informacyjnego „Mam kota na punkcie mleka”. Celem programu jest zwiększenie wiedzy dzieci na temat odżywczych walorów mleka oraz jego przetworów,  kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i promowanie aktywnego stylu życia wśród dzieci. Dobre nawyki żywieniowe, które uda się dzieciom przyswoić, będą owocować przez całe ich życie.

Realizacja programu obejmuje  zajęcia o tematyce: „Mleko i przetwory mleczne”, „Skąd się bierze mleko”, 'Skarby ukryte w mleku”. W toku przeprowadzonych zajęć dzieci miały możliwość zapoznania się z różnorodnymi przetworami mlecznymi, poznały „drogę mleka od krowy do sklepu” oraz nazwę tajemniczego procesu zwanego „pasteryzacją” i „procesem UHT”. Dzieci wykazały się znajomością  nazw potraw, do których przygotowania potrzebne jest mleko lub jego przetwory. Wspólnie w grupach ustaliły menu dla kota Mieczysława (bohatera programu) zawierające przynajmniej jeden produkt mleczny. Obok nauki połączonej z zabawą nie mogło zabraknąć degustacji przetworów mlecznych. Smakowały, co widać na załączonych fotkach…

Na uwagę zasługuje również fakt, iż istniejąca strona www.mamkotanapunkciemleka pełni funkcję platformy komunikacyjnej, na której zarówno dzieci jak i rodzice znajdą ciekawe materiały typu: porady ekspertów, inspirujące przepisy mleczne, gry, zabawy, łamigłówki, pomysły na wspólne spędzanie wolnego czasu oraz odpowiedzi na pytania dotyczące mleka, jego przetworów oraz zbilansowanej diety.

Post Author: Joanna Marucha