Alusia i sarenka…

Tak brzmi tytuł opowiadania Urszuli Kamińskiej, z którym uczniowie klasy 3 zapoznali się w trakcie zajęć prowadzonych w naszej szkole ( 7 grudnia), przez p. Małgorzatę Karbowiak (psycholog) i   p. Annę Gajoch ( pedagog) pracujące na co dzień w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 w Kaliszu.

Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na problem tolerancji i oceniania drugiego człowieka. Uczniowie  wysłuchali opowiadania o dziewczynce imieniem Alusia, którą dzieci w szkole zaczęły przezywać „piegus”. Dziewczynka bardzo przez to cierpiała, wszyscy ją zaczepiali i szydzili z niej. Pewnego dnia, gdy dziewczynka wróciła ze szkoły postanowiła, nie mówiąc o niczym rodzicom pójść głęboko w las, żeby nikt jej nie znalazł, …

Po wysłuchaniu opowiadania dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat przyczyn zachowania dziewczynki  jak i  jej rówieśników, przedstawiały w formie pracy plastycznej portret Alusi. Wspólnie z paniami prowadzącymi zajęcia uczniowie doszli do następującego wniosku: NIE OCENIAJ INNYCH ŹLE, JEŚLI SAM NIE CHCESZ I NIE LUBISZ BYĆ W TEN SPOSÓB OCENIANY.

To były ciekawe i pouczające zajęcia wykorzystujące elementy biblioterapii…

Post Author: Joanna Marucha