Finał XXI Rajdu „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”

XXI Rajd „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” za nami!

W mroźny sobotni poranek ok.160 uczestników wyruszyło na trasę XXI Rajdu Szlakami Powstania Wielkopolskiego. Celem rajdu było uczczenie 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i pamięci poległych Powstańców Wielkopolskich ale również przybliżenie uczestnikom miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, budzenie polskiej świadomości narodowej oraz popularyzacja walorów krajoznawczych Kalisza i osiedla Szczypiorno.

Rajd odbył się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza, a organizatorami rajdu byli:

Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego w Kaliszu

Koło Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego w Kaliszu

Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu im. Legionów Józefa Piłsudskiego

Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu

Polskie Towarzystwo Historyczne – oddział w Kaliszu

Stowarzyszenie „Szczypiorniak”

Rada Osiedla Szczypiorno

Meta rajdu znajdowała się w naszej szkole. Uczestnicy musieli jednak najpierw wykonać różne zadania: odnaleźć tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich i zapalić przy niej znicz, zdobyć informację z Izby Pamięci Szczypiorniaka i Legionistów Polskich, oraz wziąć udział w konkurencjach sportowych (na terenie COSSW): rzucie grantem, w strzelaniu do tarczy oraz w udzielaniu pierwszej pomocy. Te ostatnie konkurencje przyniosły uczestnikom wiele niesamowitych wrażeń.

W przededniu rajdu, w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, odbył się konkurs historyczny nt. Powstania Wielkopolskiego w dwóch kategoriach, dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na mecie rajdu uczestnicy mogli rozgrzać się pyszną grochówką, obejrzeć film Krzysztofa Magowskiego pt.: „Zapomniane Powstanie” i zapoznać się z wystawą historyczną nt. udziału Kalisza i Szczypiorna w Powstaniu Wielkopolskim.

Na zakończenie rajdu pani dyrektor Grażyna Stępniewska oraz zaproszeni goście wręczyli uczestnikom puchary, dyplomy oraz nagrody.

Poniżej przedstawiamy wyniki w poszczególnych konkurencjach rajdowych oraz w klasyfikacji generalnej:

Konkurs na projekt znaczka na rajd następny:

Paula Tomaszewska – II Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu

Najlepsza drużyna w konkurencjach sprawnościowych:

Gimnazjum nr 3  im Noblistów Polskich w Kaliszu

Konkurs historyczny – kategoria szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne:

I miejsce Daniel Dębowy II Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu

II miejsce Karolina Janiak Gimnazjum nr 3  im. Noblistów Polskich w Kaliszu

III miejsce Szymon Maziec Gimnazjum nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Kaliszu

IV miejsce Aleksandra Janiak Gimnazjum nr 3  im. Noblistów Polskich w Kaliszu

V miejsce Norbert Lis Gimnazjum nr 2  im. Juliusza Słowackiego w Kaliszu.

Konkurs historyczny – kategoria szkoły podstawowe:

I miejsce Aleksandra Sipka Szkoła Podstawowa nr 21 im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Kaliszu.

II miejsce Oliwia Ciszewska Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bohaterów Westerplatte w Kaliszu.

III miejsce Maja Dyl Podstawowa nr 8 im. Bohaterów Westerplatte w Kaliszu.

III miejsce Magdalena Janas Szkoła Podstawowa nr 21 im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Kaliszu

IV miejsce Andżelika Wosiek Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku

V miejsce Alicja Muszyńska  Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku

Klasyfikacja ogólna :

I miejsce – Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Kaliszu – Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kaliszu

II miejsce – II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu  – Puchar Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu

III  miejsce – Gimnazjum nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Kaliszu  – Puchar Prezesa PTTK w Kaliszu

IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 21  im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Kaliszu – Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego

V miejsce – Gimnazjum nr 1 im. Prymasa Tysiąclecia w Kaliszu – Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 21 w Kaliszu.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!

Zapraszamy za rok na kolejną edycję rajdu 🙂